Mnohem snadnější přístup podle ní mají handicapovaní lidé do jiných kulturních zařízení. "Divadla a muzea jsou dobrým příkladem," řekla Burčíková. Zvláště v případě divadel se postižení lidé setkávají podle ní z otevřeným přístupem a se zájmem. Provozovatelé často sami iniciují stavební úpravy, aby byly jejich scény bezbariérové, uvedla Burčíková.

Pražský hrad či Vyšehrad na handicapované občany myslí

Mezi památkami je na tom z hlediska přístupu pro tělesně postižené lidi prý poměrně dobře Hrad. Mohou navštívit Starý královský palác, Královský letohrádek, Baziliku sv. Jiří, Míčovnu, Císařskou konírnu, Rudolfovu galerii a Španělský sál ze Široké chodby, Obrazárnu, Královskou zahradu nebo Jižní zahrady. S vozíkem se ale nedostanou do Bílé věže a do Daliborky. Vozíčkáři nejsou ochuzeni ani o pohled na metropoli z výšky. Mohou navštívit první patro Petřínské rozhledny, které je 20 metrů nad zemí. Na Staroměstské radnici je výtah. Bezbariérový přístup je téměř na celém Vyšehradě. "Například ale u historické budovy galerie, kde jsou schody, to nejde řešit rampou," uvedla ředitelka památky Miloslava Havelková.

Většina divadel vyjde vozíčkářům vstříc

Většina pražských divadel umožňuje postiženým zhlédnout představení. Některá sice nejsou úplně bezbariérová, ale s návštěvou vozíčkářů si poradí. V divadle Kalich vyhradili pro vozíčkáře dvě místa v páté řadě. Vstup do divadla je přes jeden malý schod, další prostory jsou bezbariérové. Divadlo nabízí pro handicapované návštěvníky zvýhodněné vstupné. Švandovo divadlo na Smíchově sice bezbariérové je, ale lidé s postižením musí svoji návštěvu nahlásit. Mají tam místa pro čtyři vozíčkáře, kteří mají vstup zdarma. Bez problémů mohou tělesně postižení zhlédnout představení v divadle Archa. Přístup do sálu je bez schodů, dvě toalety jsou vybavené madly. Do divadla Na Zábradlí sice také schody nevedou, nejsou tu ale toalety pro vozíčkáře. Do sálu mohou nejvýše dva postižení. Divadlo Dobeška, které je scénou Divadla Sklep, je zcela bezbariérové, má i speciální toalety.

Pražští památkáři tvrdí, že proti zásahům do historických budov tak, aby byly přístupné handicapovaným lidem, vesměs nic nenamítají. Podle ředitele magistrátního památkového odboru Jana Kněžínka mají postižení přednost před památkovou ochranou. "Hledáme všechny možnosti, děláme památkářské ústupky," řekl Kněžínek. Burčíková z organizace vozíčkářů si to ale nemyslí. Majitelé chráněných budov podle ní často u památkářů narazí, ačkoli by úpravy byly v řadě případů snadné. Stačilo by třeba postavit dřevěnou rampu přes jeden schod, památkáři to však prý nedovolí. Na druhou stranu Burčíková uznává, že v metropoli je památek tolik, že zpřístupnit bezbariérově všechny není možné.

Pražský magistrát chce vydat pro vozíčkáře mapu památkové rezervace. Úředníci obcházejí dům od domu, aby zjistili jak na tom z hlediska bezbariérovosti je.