V magistrátním přehledu oznámených veřejných shromáždění organizátor jako účel demonstrace uvedl protest proti schválení novely volebního zákona. Ve skutečnosti demonstrantům vadí především možné schválení takzvaných covidpasů – podle Volného a spol. se totiž část společnosti bojí „vakcinačního apartheidu“.

Demonstrace na Malostranském náměstí a ve Sněmovní ulici ve středu 9. června 2021.
OBRAZEM: Stovky lidí se sešly u Sněmovny. Protestovali proti zavedení covid pasů

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) totiž chce legislativně posvětit po vzoru Evropského parlamentu vznik certifikátu, kterým by se lidé prokazovali, zda jsou očkování proti infekční viróze covid-19, absolvovali test na přítomnost viru SARS-CoV-2 nebo prodělali onemocnění. V Česku zatím funguje na podobném principu státní aplikace Tečka.

Neetická diskriminace

„Je neetické jakýmkoliv způsobem umožnit negativní diskriminaci občanů, kteří se tohoto experimentu nechtějí dobrovolně zúčastnit, a to i formou pozitivní diskriminace, těch, kteří se rozhodli tento experiment neprověřenou genetickou substancí podstoupit,“ píše o vakcínách poslanec Volný v odůvodnění předkladané novely zákona na zákaz covidpasů.

Volný naráží především na nouzové schválení vakcín lékovými agenturami a ukončení studií až v roce 2023. Politik, jenž byl zvolen za SPD Tomia Okamury, na sociálních sítích sdílel také šokující záběry z dění na uzavřené česko-slovenské hranici.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však ve sněmovním sále na Volného reagoval tak, že lže, když tvrdí, že se úprava zákona o veřejném zdraví má projednávat. Podle Vojtěcha se zavedení covidpasů do konce volebního období nestihne.

Demonstranti v hlavním městě měli transparenty – objevily se třeba nápisy „Pro svobodu volného pohybu“ nebo „Stop očkování dětí“. Na náměstí vlálo hodně českých vlajek. Akci přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Lidé na náměstí od rána sledovali na velkoplošné obrazovce přenos jednání Sněmovny.

Zábrany ve Sněmovní ulici

Podle hesla, kterým pořadatelé lákali k účasti, „musí nás slyšet a vidět“ uvítala politiky cestou do práce už okolo 08:00 projíždějící troubící auta s českými vlaječkami. Některé tramvaje musely kvůli silnému provozu na chvíli zastavit. Později průjezd kolem Malostranského náměstí omezili policisté.

Ilustrační foto.
Očkování bez registrace. Ministr slíbil do dvou týdnů dvě místa v Praze

U Sněmovní ulice vyrostly zábrany, kde na situaci také dohlíží policie. Desítky z protestujících se totiž s ohlušujícím pískotem a troubením vydaly vstříc poslancům. Kolem 13:00 demonstranti prostor opustili. Avšak v centru Prahy ještě lidé zůstali a podle policejního twitterového účtu jeden z účastníků shromáždění zablokoval dopravu a nereagoval na výzvy policistů, kteří použili donucovací prostředky. Pak na Malostranské náměstí dorazil i poslanec Volný.

„Tento muž byl omezen na osobní svobodě,“ oznámila pražská policie s tím, že rozzlobený dav několika desítek lidí pak zaútočil na zasahující policisty. „Proto na místo dorazily posily v podobě kolegů ze speciální pořádkové jednotky, kteří zjednali pořádek.“

K Volnému bloku se přidalo několik občanských iniciativ jako například „Vraťme děti do školy“ nebo politická strana sdružující podnikatele (především v gastronomii a cestovním ruchu) Otevřeme Česko – Chcípl PES.

Poslanec Lubomír Volný, který prosazuje v léčbe covidu lék ivermektin, se zúčastnil demonstrace na Václavském náměstí v Praze.
Poskytl Volný lék na covid do Motola? Ivermektin nepodáváme, tvrdí nemocnice

Dolní parlametní komora by se měla ve středu zabývat také žádostí o vydání poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá ze šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin.

Snaha Okamury z SPD o ukončení pandemické pohotovosti neprošla. ANO s ČSSD opět získali podporu komunistů a zabránili také tomu, aby se disktuovalo o vládních opatřeních, jak navrhoval opoziční poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Šéfovi zdravotnického výboru se nelíbí, že Babišův kabinet vydává nařízení, která pak narazí u soudu. Válek plánuje svolat mimořádnou schůzi.