Kapacita nemocnic v Praze. Infografika.Zdroj: RedakceJde o lůžka, která jsou na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) k dispozici nejen pacientům s covidem-19, ale i dalším, kteří to potřebují, například po dopravních nehodách. Pokud jde o kapacitu výhradně pro covidové pacienty, ve statistické tabulce svítí číslo šest.

Celkem pražské nemocnice disponují 856 takovými lůžky a další by mohly přidat. K tomu by ovšem potřebovaly personál, kterého je už teď nedostatek.

Kvůli neutěšené situaci se spojily i jindy znesvářené politické frakce. Předsedové všech zastupitelských klubů a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obrátili na Pražany. „Nacházíme se v bodě zlomu, pražským nemocnicím docházejí kapacity. V posledních dnech kolísá v našem městě volná kapacita na jednotkách intenzivní péče okolo pěti procent lůžek. Částečně i kvůli tomu, že se u nás léčí také lidé z jiných regionů, ale v tomto musíme a chceme být solidární s těmi, kdo jsou na tom ještě hůř,“ napsali. O víkendu byla volná kapacita sedm procent, za kritickou hranici se považuje méně než deset procent kapacity.

Pražský primátor Zdeněk Hřib.
Rivalita zapomenuta! Politici se spojili a napsali Pražanům dopis

„Situace se mění z hodiny na hodinu. Kapacita je úplně vyčerpaná, jsme na stropě. Je to opravdu hodně zlé,“ uvedl už před víkendem mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Podle posledních údajů tam měli k dispozici jen dvě lůžka na ARO/JIP pro covidové i necovidové pacienty.

„Každé lůžko, které se uvolní, je vzápětí hned obsazeno. Pacienty v akutním stavu přijímáme, ale musíme velice bedlivě zvažovat každé volné lůžko, které se naskytne,“ připomněl Sulek.

„Hodí se každá volná ruka“

Plná oddělení hlásí i Bulovka. „Stavy se mění, někteří pacienti jsou propuštěni, přemístěni na necovidová lůžka, pokud už nejsou pozitivní na covid-19, nebo umírají,“ vysvětlil Šimon Štefanides z nemocnice, která v neděli ráno hlásila jen deset volných lůžek s intenzivní péčí.

Počty lůžek úzce souvisí i s počtem personálu. Nemocnice sice dokážou množství postelí s vybavením zvýšit, ale potřebují k nim podle standardů i odpovídající počet lékařů a sester. Podle ÚZIS hlásí nemocnice, že mají celkem 349 takzvaných reprofilizovaných lůžek pro intenzivní péči. Tedy lůžek, která se dají přístrojově doplnit na speciálně vybavená a změní se tak jejich využití.

Jenže chybí personál. Aktuálně třeba Fakultní Thomayerova nemocnice shání hlavně záchranáře a všeobecné sestry, kterých má nedostatek dlouhodobě. „Hodí se každá volná ruka. Pracovní povinnost by nám velice pomohla,“ řekl mluvčí Sulek.

Pacienti s covidem zaplňují lůžka nemocnic. Ilustrační foto.
Je to zlé, zní z pražských nemocnic. Každé uvolněné lůžko se okamžitě zaplní

„Možnost uvolnit další oddělení není otázkou volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál. A ten nemáme,“ řekla před časem pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Motol je největší pražskou nemocnicí a obvykle tam mají 215 lůžek na ARO, JIP. V neděli ráno jich bylo 21, z toho jen jedno na odděleních, kde pečují o pacienty s covidem.

Kritická situace je i v nemocnicích v okolí metropole. Ve Středočeském kraji zbývalo podle údajů ÚZIS při poslední aktualizaci jen 26 volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. Jde o lůžka na odděleních JIP a ARO, která jsou k dospozici covidovým i ostatním pacientům. Čistě pro pacienty s covidem zbývalo během v celých středních Čechách posledních šest lůžek.

Nemocnice ve středních Čechách hlásí, že mají možnost přeměnit na intenzivní lůžka ještě 123 dalších. Ale stejně jako v Praze podobné řešení brzdí nedostatek personálu. Volání o pomoc v sobotu zveřejnila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Připomněla, že nemocnice v kraji, které přetěžuje příliv pacientů s koronavirem, naléhavě potřebují posily. A ve velkém.

Ve středních Čechách prosí hejtmanka o pomoc

Dohromady by bylo třeba zapojit do zvládání těžké situace dalších čtyřicet lékařů a 110 zdravotních sester. „Situace ve středočeských nemocnicích je vážná,“ potvrdila Pecková, která je současně předsedkyní Bezpečnostní rady Středočeského kraje i krajského krizového štábu. Obrací se proto na lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie nikoli s výzvou, ale s prosbou: Přijďte pomoci!

„Prosíme, pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy, budeme rádi za pomoc,“ zdůraznila hejtmanka. „Plně si uvědomujeme, že je nutné zachovat funkčnost ambulantního sektoru, avšak v současné chvíli se zdravotnická zařízení lůžkové péče pečující o covid pozitivní pacienty dostávají do situace, kdy už nejsou schopna zvládnout péči o tyto pacienty vlastními silami,“ poznamenala hejtmanka.

Péče o pacienta s infekční virózou covid-19. Ilustrační foto.
Nemocní na dlažbě, unavení lékaři. Zdravotnictví volalo o pomoc už před covidem

Pecková současně zopakovala svá dřívější vyjádření, že nechce zdravotníky překvapovat vydáváním pracovních příkazů, byť vládní usnesení takovou možnost připouštějí. S pracovními příkazy počítá, ale až po dohodě a pouze lidem, kteří jsou ochotni se zapojit.