Jde o lůžka, která jsou na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) k dispozici nejen pacientům s covidem-19, ale i dalším, kteří to potřebují, například po dopravních nehodách. Pokud jde o kapacitu výhradně pro covidové pacienty, ve statistické tabulce svítí číslo šest.
Celkem pražské nemocnice disponují 856 takovými lůžky a další by mohly přidat. K tomu by ovšem potřebovaly personál, kterého je už teď nedostatek.
Kvůli neutěšené situaci se spojily i jindy znesvářené politické frakce. Předsedové všech zastupitelských klubů a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obrátili na Pražany. „Nacházíme se v bodě zlomu, pražským nemocnicím docházejí kapacity. V posledních dnech kolísá v našem městě volná kapacita na jednotkách intenzivní péče okolo pěti procent lůžek. Částečně i kvůli tomu, že se u nás léčí také lidé z jiných regionů, ale v tomto musíme a chceme být solidární s těmi, kdo jsou na tom ještě hůř,“ napsali. O víkendu byla volná kapacita sedm procent, za kritickou hranici se považuje méně než deset procent kapacity.

„Situace se mění z hodiny na hodinu. Kapacita je úplně vyčerpaná, jsme na stropě. Je to opravdu hodně zlé,“ uvedl už před víkendem mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Podle posledních údajů tam měli k dispozici jen dvě lůžka na ARO/JIP pro covidové i necovidové pacienty.
„Každé lůžko, které se uvolní, je vzápětí hned obsazeno. Pacienty v akutním stavu přijímáme, ale musíme velice bedlivě zvažovat každé volné lůžko, které se naskytne,“ připomněl Sulek.
„Hodí se každá volná ruka“
Plná oddělení hlásí i Bulovka. „Stavy se mění, někteří pacienti jsou propuštěni, přemístěni na necovidová lůžka, pokud už nejsou pozitivní na covid-19, nebo umírají,“ vysvětlil Šimon Štefanides z nemocnice, která v neděli ráno hlásila jen deset volných lůžek s intenzivní péčí.
Počty lůžek úzce souvisí i s počtem personálu. Nemocnice sice dokážou množství postelí s vybavením zvýšit, ale potřebují k nim podle standardů i odpovídající počet lékařů a sester. Podle ÚZIS hlásí nemocnice, že mají celkem 349 takzvaných reprofilizovaných lůžek pro intenzivní péči. Tedy lůžek, která se dají přístrojově doplnit na speciálně vybavená a změní se tak jejich využití.
Jenže chybí personál. Aktuálně třeba Fakultní Thomayerova nemocnice shání hlavně záchranáře a všeobecné sestry, kterých má nedostatek dlouhodobě. „Hodí se každá volná ruka. Pracovní povinnost by nám velice pomohla,“ řekl mluvčí Sulek.

„Možnost uvolnit další oddělení není otázkou volných lůžek, ale je potřeba k nim mít i vyškolený personál. A ten nemáme,“ řekla před časem pro ČTK mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Motol je největší pražskou nemocnicí a obvykle tam mají 215 lůžek na ARO, JIP. V neděli ráno jich bylo 21, z toho jen jedno na odděleních, kde pečují o pacienty s covidem.
Kritická situace je i v nemocnicích v okolí metropole. Ve Středočeském kraji zbývalo podle údajů ÚZIS při poslední aktualizaci jen 26 volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. Jde o lůžka na odděleních JIP a ARO, která jsou k dospozici covidovým i ostatním pacientům. Čistě pro pacienty s covidem zbývalo během v celých středních Čechách posledních šest lůžek.
Nemocnice ve středních Čechách hlásí, že mají možnost přeměnit na intenzivní lůžka ještě 123 dalších. Ale stejně jako v Praze podobné řešení brzdí nedostatek personálu. Volání o pomoc v sobotu zveřejnila středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Připomněla, že nemocnice v kraji, které přetěžuje příliv pacientů s koronavirem, naléhavě potřebují posily. A ve velkém.
Ve středních Čechách prosí hejtmanka o pomoc
Dohromady by bylo třeba zapojit do zvládání těžké situace dalších čtyřicet lékařů a 110 zdravotních sester. „Situace ve středočeských nemocnicích je vážná,“ potvrdila Pecková, která je současně předsedkyní Bezpečnostní rady Středočeského kraje i krajského krizového štábu. Obrací se proto na lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie nikoli s výzvou, ale s prosbou: Přijďte pomoci!
„Prosíme, pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy, budeme rádi za pomoc,“ zdůraznila hejtmanka. „Plně si uvědomujeme, že je nutné zachovat funkčnost ambulantního sektoru, avšak v současné chvíli se zdravotnická zařízení lůžkové péče pečující o covid pozitivní pacienty dostávají do situace, kdy už nejsou schopna zvládnout péči o tyto pacienty vlastními silami,“ poznamenala hejtmanka.

Pecková současně zopakovala svá dřívější vyjádření, že nechce zdravotníky překvapovat vydáváním pracovních příkazů, byť vládní usnesení takovou možnost připouštějí. S pracovními příkazy počítá, ale až po dohodě a pouze lidem, kteří jsou ochotni se zapojit.