"Když byl klášter přes 1000 lety vysvěcený, tak byl v hlubokých lesích za Prahou. Teď je obklíčený paneláky. Snažíme se, aby byl klášter přirozenou součástí místního života. Takže nám nemůže být jedno, co se v této společnosti a v tomto státě děje. Chodíme k volbám a zajímáme se o to," řekl nově zvolený arciopat.

Většinou se mniši shodnou 

O kandidátech spolu mniši diskutují, žádná doporučení od opata ale nedostávají. "Já jako představený spolubratřím nenařizuji, koho volit, ani je nenutím, aby mi řekli, koho dali do obálky," dodal. Většinou se podle něj shodnou. "Zvlášť teď v prezidentských volbách jsme se shodli," dodal.
O volbách mluvil při dnešní dopolední mši ke zvolení nového arciopata břevnovského kláštera i kardinál Dominik Duka. "Někdy mě chtějí poučovat, že církev nemá nic společného s demokracií. Ale proto jsme volili. Vox populi, vox dei," uvedl Duka známé latinské přísloví znamenající "Hlas lidu, hlas boží."

Církev doporučení nedává 


Vede se podle něj velká diskuse, co jsou evropské hodnoty. Často je mezi nimi zmiňované křesťanství. "Víme, odkud přišla Kniha knih, bez které by Evropa nebyla? Byli Ježíš, Mojžíš nebo Abrahám Evropané?," ptal se ve svém projevu. Jako základní hodnoty evropského kontinentu pak jmenoval soucit a službu.
Jednoznačná volební doporučení ale církev nedává. Po skončení prvního kola prezidentské volby biskupové vyzvali, aby lidé hlavně šli volit. Kardinál Duka má se Zemanem dlouhodobě dobré vztahy. Domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Duka odsloužil i mši za hlavu státu v Lánech, což kritici označili za politické gesto, nebo přišel na oslavu narozenin hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Zemanova pozice nebyla tak silná 


Proti současnému prezidentovi ale vystupují například kněz a teolog Tomáš Halík, literární historik a pedagog Martin C. Putna, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem, kněz a přírodovědec Marek Orko Vácha a v posledních dnech i nejvyšší představený řádu dominikánů Benedikt Mohelník. Podle něj si Zeman nezaslouží, aby mu upřímní křesťané dali hlas.
Vygenerování hned několika talentovaných kandidátů ocenil na prvním kole prezidentské volby generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Jmenoval například Pavla Fischera nebo Marka Hilšera. Je rád, že pozice dosavadního prezidenta Miloše Zemana se ukázala být ne tak silná, jak by se zdálo. Podle Halíka, který je známý svým negativním postojem k současné hlavě státu, "padl mýtus neporazitelného Zemana".