Nechal totiž posoudit ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka, který označil konání předčasných voleb za porušení jeho práva na nerušený výkon poslanecké funkce.

I přesto, že je nyní termín konání voleb stanovený na 9. a 10. října v ohrožení, drtivá většina stran bude ve svých rozjetých kampaních i nadále pokračovat.

Termín voleb kampaně neovlivní

„Samozřejmě že budeme pokračovat. Ústavně právní krize v České republice nikomu neprospěje, věřím v zodpovědnost a zdravý rozum ústavních soudců,“ sdělila dvojka pražské kandidátky za ODS primátor Pavel Bém (ODS). Právě občanští demokraté svou kampaň oficiálně zahájili v Praze v úterý na Václavském náměstí.

V metropoli budou o voliče i nadále bojovat také sociální demokraté. „V této chvíli to naši kampaň nijak neovlivní. Rozhodnutí pro mě bylo hodně překvapivé. Je v zájmu všech lidí, aby se volby uskutečnily. Podrobnější být nemohu, protože se o všem intenzivně jedná a zatím není nic jistého,“ řekl Deníku krátce po poledni Petr Hulinský, jednička pražské kandidátky za ČSSD.

Ctíme rozhodnutí soudu

Už dříve rozjela rozsáhlou kampaň, zejména v podobě plakátu, strana TOP 09. I ona bude nadále pokračovat. „Ctíme rozhodnutí Ústavního soudu ČR. Doufáme, že bere na zřetel situaci země, která potřebuje ustanovit politickou vládu. Doufáme v co nejrychlejší stanovení termínu voleb,“ řekl Karel Schwarzenberg, lídr pražské kandidátky.

Ohrožený termín voleb nezastaví ani křesťanské demokraty. „Naše kampaň pokračuje beze změny,“ potvrdila Martina Kaderová, tisková mluvčí KDU–ČSL. Tu v Praze vede na kandidátce předseda strany Cyril Svoboda.

Také další ze stran, které mají ambice dostat se do Poslanecké sněmovny, své kampaně pozastavovat nebudou. Platí to pro Stranu zelených, Suverenitu, KSČM i Věci veřejné. V následujících týdnech se tak budou strany v hlavním městě stále častěji objevovat při svých mítincích a setkáních s občany.