I proto volební komise, složená z pěti zkušených vrchních sester různých oddělení měla plné ruce i nohy práce. I vzhledem k tomu, že nejvíce voličů, konkrétně třicet, se zaregistrovalo na ortopedii, kde pacientům většinou dvakrát „do skoku" není. Následovala pak chirurgie s osmnácti zájemci o volbu budoucích poslanců. Ani chirurgičtí pacienti by jistě sami „nedoběhli" před volební komisi, sedící pasivně na jednom místě.

Možná se dá mluvit o štěstí, že ve zdravotnickém zařízení, čítajícím zhruba tisícovku lůžek zájem o předčasné parlamentní volby nebyl závratný. Ostatně není divu – zdraví je to nejpřednější.

Mluvčí nemocnice Martin Šalek uvedl, že odhodlání pacientů volit je srovnatelné například s prvním kolem nedávné přímé volby prezidenta. Vlastně je prý o něco málo nižší. Zatímco v prvním kole prezidentské volby se zúčastnilo 99 hospitalizovaných pacientů a v druhém pak dokonce 131, do seznamu pro předčasné parlamentní volby se zapsalo 118 voličů, ovšem včetně sloužících zaměstnanců nemocnice.

Šalek připomněl, že pravým opakem byly Na Bulovce poslední senátní volby. V nich prý hlasovali slovy dva pacienti a to pouze v prvním kole. I když ředitelka nemocnice Zuzana Bonhomme Hakeová ujišťuje: „Naší povinností je vždy zajistit bezproblémový průběh pro voliče, kteří z důvodu hospitalizace nemohou uplatnit své volební právo v místě svého trvalého pobytu."

Sama ředitelka Bonhomme Hakeová „odvolila" krátce po začátku voleb na půdě gynekologycko-porodnické kliniky za asistence volební komise v čele s vrchní sestrou infekční kliniky Květuší Novotnou.

Nebudit!

To byl ale jen start náročného maratonu. Novotná potvrdila, že komise podle seznamu obchází jednotlivé bloky areálu. A všechno nejde vždy podle plánu. Například když pacient zrovna spí, komise ho nemůže jen tak vzbudit a později se k němu musí vrátit. Na to, že se probudil tu většinou upozorní sestra, nebo přímo lékař.

Když zbude chvilička při náročné práci, odvolí právě i sestry a lékaři, kteří se kvůli naplánované službě museli zaregistrovat přímo na půdě nemocnice.

Pacienti už možnost volit mohou Na Bulovce považovat za samozřejmost. Nejmenovaná pacientka Pražskému deníku potvrdila, že seznam voličů z řad pacientů vznikal přibližně tři týdny před datem samotných voleb.

Urgentní pacienti mají smůlu

Horší to měli a možná, že ještě dnes mají urgentní, nebo čerství pacienti. I když u nich se dá jen těžko předpokládat primární zájem o volby. Nic to však nemění na faktu, že pokud si předem nevyřídili voličský průkaz, mají i přes veškeré vstřícné kroky nemocnice, jednoduše smůlu.

O co je nikdo nepřipraví je ovšem možnost sledovat výsledky voleb. Pokud samozřejmě budou mít zájem a jejich zdravotní stav to bude dovolovat. Šalek potvrdil, že televize jsou pacientům k dispozici nejen na chodbách nemocnice Na Bulovce.

Také v ostatních pražských nemocnicích podle tamních mluvčích panovaly přibližně obdobné podmínky pro voliče, jako tomu bylo Na Bulovce. Pacientům bylo umožněno splnit svou občanskou povinnost v Motole, na Vinohradech, Na Františku, v Krči i všude jinde.

Ve svátečních šatech

Platilo to samozřejmě i ve všech pražských domovech pro seniory. Česká tisková kancelář například informovala o situaci v domově na Hájích. Z 220 obyvatel prý žije v domově 112 trvale a jsou ve stálém seznamu voličů. Na zvláštním seznamu bylo zapsáno 60 obyvatel, ostatním znemožňuje rozhodování většinou choroba. Chodící obyvatelé přijdou do volební místnosti, ostatní obejde volební komise.

„Když se otevře volební místnost, přicházejí obyvatelé ve slavnostní náladě, pánové v oblecích, dámy ve svátečních šatech. Mají zakořeněno, že jít volit je jejich demokratická povinnost. I naše nejstarší obyvatelka, 102letá dáma, už se ptala, zda na ni nezapomeneme," řekla České tiskové kanceláři vedoucí sociálně aktivizačního programu Gita Ruthová.