Už necelou hodinu po sobotním uzavření volebních místností bylo jasno. Nově v horní komo- ře Parlamentu zasedne za Prahu 6 Jiří Růžička (TOP 09/STAN) a za desítku Renata Chmelová (KDU-ČSL). K nim se pak překvapivě přidal také Ladislav Kos (HPP11) za Prahu 11, který si poradil i s bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, kterou do bojů o Senát vyslalo ANO.

Probíhala nečistá kampaň? 

Volby v celé zemi provázela nejnižší volební účast v historii. Té se nevyhnula ani metropole, přestože v Praze 6 přišlo nejvíce voličů ze všech obvodů v Česku. Oproti republikovým 15,4 procenta zde hlasovalo 23,23 procenta občanů. Důležitost senátorského klání, které vítězi zajistí možnost šest let promlouvat do celostátní politiky, se odrazila i na způsobu vedení kampaně některých kandidátů a stran. Nechyběly ostré výpady a nečekané podrazy.

Nepřátelská atmosféra panovala zejména na desítce. Řada útoků mířila na pozdější vítězku Renatu Chmelovou. Po městské části byly například distribuovány noviny plné jejích karikatur, které měly voliče odradit. Krátce před druhým kolem voleb pak někdo přelepil její reklamy výzvou, že sama podporuje protikandidáta Jiřího Holubáře.

Piráti kritizovali Holubáře

„Čekala jsem, že proti mně bude vedena kampaň. Je pravda, že byla velmi masivní a řízená, ale velmi oceňuji, že lidé vidí, co tady roky dobrovolně děláme," řekla k jednání soupeřů Chmelová.

Piráti, kteří byli součástí koalice podporující Chmelovou, se naopak pustili do jejího soka Holubáře. Stěžovali si na dopis, který poslal svým pacientům. Považují to za zneužití osobních údajů a podali podnět úřadu na jejich ochranu. Holubář to ovšem odmítl s tím, že chtěl pouze vyvrátit zvěsti, že v případě zvolení odejde z praxe.

Podle Růžičky jednalo ANO nefér 

Výhrady k vedení kampaní měl i Jiří Růžička, který přesvědčivě vyhrál volby v Praze 6. „Už před prvním kolem se objevil lživý článek v jednom obskurním plátku, ovšem s údaji, které musel vědět jen někdo z radnice. Pomlouvali mě i část vedení radnice včetně starosty (Ondřeje Koláře pozn. red.). Před druhým kolem to ještě nabobtnalo a články byly ještě šílenější. ANO to s ochotou zveřejňovalo. Mně tento způsob kampaně přišel velmi nefér," postěžoval si Růžička.

Kos byl odvolán z funkce místostarosty 

Antikampaň vedenou proti své osobě cítil i třetí úspěšný adept na senátorské křeslo v Praze Ladislav Kos. Podle jeho názoru už od listopadu loňského roku zveřejňovali zastupitelé ostatních stran v Praze 11 hanlivé příspěvky v radničním časopise. Letos v březnu byl pak i hlasy koaliční ANO a TOP 09 odvolán z funkce místostarosty.

„Hlavním důvodem mého odvolání byla zjevně má senátní kandidatura. Po prvním kole pak dali všichni nepostoupivší kandidáti zjevnou nebo podprahovou podporu Heleně Válkové. Všechny útoky vnímám tak, že se ostatní politické subjekty snaží vytěsnit „apolitické" subjekty a jednotlivce," shrnul své poznatky z kampaně Kos.

Čtěte také: Políček pro Babiše. Senát pro lidovce