Krkolomný termín předčasných voleb do Poslanecké sněmovny zbavil nejen etablované politické strany posledních zbytků soudnosti. Jsou o tom přesvědčeni někteří voliči z metropole, které Pražský deník včera oslovil. Totéž by podepsali i mnozí politologové ovšem s výhradou, že vygenerovat skutečně volitelné tváře se partajím jednoduše nemohlo za tak krátký čas podařit a tedy nutně musely sáhnout k více či méně „osvědčeným kádrům."

Tak například včerejší regionální rada, potažmo sněm pražských občanských demokratů navrhl dle všeho očekávání stranické výkonné radě coby celorepublikovou jedničku kandidátky ODS exposlankyni z Vysočiny Miroslavu Němcovou, kterou následuje nedávno sesazený primátor Bohuslav Svoboda, jemuž „tlačí do zad" obvinění v kauze opencard, byť jakkoliv absurdní. Vyzývatelem zprava je šéf TOP 09 a neúspěšný, přesto v Praze oblíbený uchazeč o nejvyšší ústavní funkci České republiky Karel Schwarzenberg.

Sázka „na poměry"

Zleva pak v někdejší „modré baště" zkusí za ČSSD štěstí „odborářský řečník z lidu" Jaroslav Zavadil. Ob jedno místo za Zavadilem se na pražské kandidátce sociálních demokratů vyjímá jméno komunálního politika a někdejšího tajemníka ÚV KSČ Františka Adámka. KSČM vrhla do hry o poslanecká křesla v metropoli neúprosnou obhajovatelku „starých časů" Martu Semelovou, ale i v mnoha směrech nejpragmatičtější tvář strany Jiřího Dolejše.

Až v pátek celorepubliková výkonná rada ODS potvrdí včerejší nominaci pražské stranické organizace pro neúprosně se blížící předčasné volby do poslanecké sněmovny. Celorepublikovou kandidátku by ale s největší pravděpodobností měla vést Miroslava Němcová, pro mnohé asi nejméně kontroverzní tvář, které ovšem v Praze pramálo pomůže, že dříve kandidovala za Vysočinu.

Svoboda to má v ODS nahnuté

„Je to ten správný volební superlídr," ujistil však včera opakovaně (z rozhodnutí regionální rady) muž pražské kandidátky ODS číslo 2 exprimátor Bohuslav Svoboda, jemuž jdou mnozí spolustraníci v Praze „po krku" a rádi by ho nejen kvůli nedávné ztrátě pražské radnice, ale například i kvůli povážlivému poklesu preferencí v někdejší „modré baště" vyměnili za někoho poněkud „úspěšnějšího."

Ve hře je exministr Tomáš Chalupa

Ve hře coby budoucí šéf pražské ODS je údajně exstarosta Prahy 6 a exministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který v uplynulých dnech naznačil, že by se o Svobodův post mohl eventuálně ucházet. Po včerejším zasedání regionální rady pražské ODS se však s podivem neobjevil mezi nominovanými na nejvolitelnější místa kandidátky v metropoli. Na následném sněmu pražské ODS (končil až po uzávěrce dnešního vydání) však Chalupa údajně chystal předložit protinávrh, po jehož případném schválení by na druhém místě kandidátky do sněmovních voleb nahradil Svobodu a tím by ho do budoucna mohl rovněž připravit o předsednictví pražské ODS.

Do uzávěrky bylo jisté, že třetí místo kandidátky obsadila populární starostka Prahy 2 Jana Černochová, následovaná starostou Radotína Karlem Hanzlíkem a exposlankyní Lenkou Kohoutovou.

Po jednání regionální rady z úst některých občanských demokratů mimoděk zaznělo, že „vše šlo podle přání Bohuslava Svobody." Samotný Svoboda by ale mohl mít především kvůli obvinění a možné blízké obžalobě v kauze opencard problém. Myslí si to politolog Kamil Švec z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Politolog: ODS schází osobnosti

„Je to dosti riskantní nominace. Jenže v pražské ODS aktuálně není dost výrazných osobností, které by ji mohly vytáhnout z nelichotivých preferencí," sdělil Švec, přičemž sám Svoboda označuje obvinění za naprosto absurdní. Politolog se však zároveň domnívá, že straně by v Praze mohly pomoci nedávné odchody jeho slovy „nejproblémovějších" členů, jako například Borise Šťastného, Jiřího Janečka, či Tomáše Hrdličky.

Svoboda však prý v Praze dlouhodobě nemá zdaleka jisté postavení. Už v říjnu jemu i „jeho vedení" pražské ODS končí mandát. Na místo „předčasných vnitrostranických voleb" o kterých se dlouho spekulovalo se však v orgánech pražské ODS do noci jednalo o dalších jménech pro volební kandidátku.

Například až na desátém místě kandidátky se ocitl exposlanec Marek Benda. Zatímco některé místní organizace ODS vsadily na méně známé tváře, například Praha 13 podle informací České tiskové kanceláře chtěla prosadit zastupitele městské částí Víta Bobysuda nebo právníka Zdeňka Dvořáka, další prosazovaly dosavadní poslance nebo starosty.

Například Praha 6 navrhovala právě Chalupu, Praha 1 pak zdejší šéfku ODS Jaroslavu Janderovou. Praha 15 nominovala bývalého radního Martina Langmajera, který byl podmíněně odsouzen kvůli tragické nehodě, při které v roce 2007 zahynula mladá řidička.

Otazníky u ostatních stran

Zásadním vyzývatelem pro kandidáty pražské ODS bude v metropoli oblíbený lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg neúspěšný uchazeč o úřad prezidenta republiky. Terčem kritiky se ale mezi mnohými voliči stala zpráva, kterou TOP 09 veřejně deklarovala poplatky za místo na kandidátce TOP 09 do sněmovny. Za první až čtvrté místo na pražské kandidátce museli uchazeči o poslanecká křesla zaplatit 50 tisíc korun, za páté až osmé místo pak 30 tisíc korun.

Rozpaky vyvolává rovněž kandidátka ČSSD. Vedle odborářského šéfa a nejhlasitějšího hlasu odborářských demonstrací Jaroslava Zavadila v Praze z třetího místa kandiduje exstarosta Prahy 12 a také někdejší funkcionář KSČ František Adámek. Zavadila i Adámka označují nejviditelnější členové pražské ČSSD za přínos. Například zastupitelé hlavního města Karel Březina a Miroslav Poche v Adámkovi vidí kvalitního a schopného komunálního politika. Jinou kontroverzi pak vyvolávají spekulace některých médií, která označují jisté kandidáty pražské ČSSD na volitelných místech za lidi, kteří budou jen plnit vůli „šedých eminenci" stranické organizace Miroslava Poche, Karla Březiny, či Petra Hulinského. Ti to ale odmítají.

Asi nejméně překvapivá je už delší dobu známá pražská kandidátka KSČM, která coby lídra vysílá do boje o sněmovnu exposlankyni a zastupitelku, známou svými kontroverzními výroky o minulém režimu Martu Semelovou.

Vedle ultra konzervativních komunistických voličů ale budou uspokojeni i ti liberálnější a to dvojkou na kandidátce KSČM Jiřím Dolejšem.