Bezmála deset tisíc Pražanů dnes usedne do volebních komisí v jedenácti stech dvaceti sedmi volebních okrscích po celém hlavním městě. Zajistily městské části dostatek dobrovolníků, kteří se zhostí dohledu nad řádným hlasováním a nad sčítáním vhozených obálek? A jsou tito volební komisaři za nezáviděníhodnou práci o víkendu dostatečně odměněni? Na první otázku odpovídají všichni oslovení mluvčí městských částí kladně.

V účasti vedou občané Prahy 6

„V Praze 4 usedne v okrskových volebních komisích více než patnáct stovek lidí. Zajištěné je máme už týdny. Velká část z nich jsou stálice, které se dobrovolně hlásí do každých voleb. Nejvíce takových je v důchodovém věku. Asi čtyřicet procent. Snažíme se ale oslovovat i studenty. Těch bude letos asi třicet procent,“ uvádí Žaneta Pilařová, mluvčí městské části s vůbec nejvyšším počtem volebních okrsků. Máme jich sto třicet jedna,“ upřesňuje.

Praha 10 se sto sedmi volebními okrsky a pěti sty dobrovolníky je na tom dle jejího mluvčího Jana Charváta obdobně. „Při obsazování volebních komisí jsme jako tradičně neměli žádné problémy,“ připojuje se mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Právě Praha 6 patří v porovnání s ostatními velkými městskými částmi dlouhodobě na špici co se volební účasti týče. V minulých volbách do Poslanecké sněmovny se zde zúčastnilo více než třiasedmdesát procent oprávněných voličů.

„Jsme základnou angažovaných občanů,“ dodává Šalek. Oproti tomuto výsledku je Praha 7 s více než pětašedesátiprocentní volební účastí mezi městskými částmi na samém chvostu. Pražané ale obecně přistupují k volbám nejodpovědnějí ze všech občanů v České republice. „Je to dáno především vyšší životní úrovní obyvatel Prahy. Mají větší motivaci spolurozhodovat o tom, jak bude nakládáno s jejich daněmi,“ vysvětluje politolog Petr Just z Metropolitní univerzity.

A jak je to s ohodnocením dobrovolníků v komisích? „Pro mne je to velmi zajímavá forma přivýdělku k nízkému důchodu. Hlásím se už do třetích voleb od roku 1989,“ říká typický člen volební komise, sedmdesátiletý Josef W. z Prahy 6 (celé jméno si nepřál zveřejnit). „Důchodců je v komisích asi nejvíce. A pak také lidí ze sociálně slabších vrstev,“ přibližuje jemu známou situaci Josef W. „Je pravda, že v komisích máme i rekordmany, kteří se v nich poprvé objevili například už v roce 1988 a od té doby jsou k vidění při každých volbách. V poslední době se účast v komisi stává i zajímavou brigádou pro maminky s dětmi,“ komentuje mluvčí Pilařová.

Josef W. je tedy s ohodnocením spokojen a zdá se, že stejně jsou na tom i všichni ostatní dobrovolní komisaři.

Taxa pro řadového člena komise je po celé Praze prakticky stejná. „Je to třináct set korun. Pro zapisovatele pak patnáct set a pro předsedu komise šestnáct set korun. Každý z nich má samozřejmě nárok na vodu a jednu stravenku,“ uzavírá Pilařová, jejíž městská část nabízí komisařům ještě pětisetkorunový bonus. To proto, aby se vrátili i o příštích volbách.