close Kurzy do Senátu. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Do senátního volebního klání se zapojily i sázkové kanceláře. Tipéři si tak mohou vsadit na to, kdo se ve třech pražských obvodech stane novým senátorem či senátorkou. U kanceláří Tipsport a Chance je možné vsadit si na to, zda současný senátor obhájí svůj mandát, nebo naopak neuspěje.

Například Tipsport nasadil nižší kurz na to, že Václav Láska (SEN 21, obvod Praha 5) a Václav Hampl (KDU-ČSL + Z + Praha sobě + SEN, Praha 1) v horní komoře parlamentu nezasednou. Znamená to, že jim jeho bookmakeři nevěří a tuší mezi kandidáty jiné favority.

Naopak u Davida Smoljaka (STAN + Piráti + TOP 09, Praha 9) kancelář jeho obhajobu favorizuje. Úplně stejně vidí šance na obhajobu Lásky, Hampla a Smoljaka sázková kancelář Chance.

Poslední ze silné trojky, Fortuna, vypsala na senátní volby kompletní nabídku. Vsadit lze na každého z kandidujících. 

Devadesát procent sázek na Němcovou

Na jedničce obhajuje mandát Václav Hampl – 3,3:1, ale hlavní favoritkou bookmakerů je Miroslava Němcova (ODS + STAN + TOP09) s kurzem 1,2:1. Další kandidáti jako Petr Fejk (OI, kurz 11:1) nebo Václav Fischer (NEI, 20:1) budou útočit spíše ze zadních pozic.

„Nálada sázkařů, která asi nejlépe indikuje možné preference voličů, je pak poměrně jednoznačná, když celých 90 % vkladů směřuje právě na Miroslavu Němcovou,“ řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Za Prahu 5 obhajuje mandát Václav Láska s aktuálním kurzem 2,2:1, větší důvěru bookmakerů má ovšem Michael Žantovský (ODS + STAN + TOP 09 – 1,7:1) a bez šance není ani ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD + ANO – 6:1).

„Sázkaři se každopádně v tomto obvodu s názory bookmakerů trochu rozcházejí, protože 50 % vkladů míří na Lásku a 40 % na Žantovského,“ okomentoval náladu Šrain.

„Hlavně moc neprohrát“

V Praze 9 se mluví o pikantním souboji bratrů Smoljaků, jejichž střet je však spíše zajímavostí. Největším favoritem v obvodu je sice obhajující David Smoljak s kurzem 1,4:1, ale jeho hlavním soupeřem bude podle všeho Eduard Stehlík (KDU-ČSL+ODS – 2,5:1). Filip Smoljak (PRO Zdraví) má proti tomu kurz 30:1. „Sázky hovoří také poměrně jasně, 50 % je podáno na Davida Smoljaka, 40 % na Stehlíka,“ uvedl Šrain.

Sázkové kanceláře mají k dispozici několik specialistů, kteří se politickým sázkám věnují. „Možná se to nezdá, ale nastavení správných kurzů na senátní obvod je o poznání složitější než třeba v případě zápasu FORTUNA:LIGY,“ vysvětlil Šrain.

Samotní bookmakeři nemají volby do Senátu příliš v oblibě. Důvod je nasnadě. Sázkařům se v nich totiž dlouhodobě daří. Kanceláře tak na výhrách většinou vyplácejí více, než kolik činí vklady. „Do voleb vstupujeme s cílem ‚hlavně moc neprohrát‘,“ přiznal mluvčí Fortuny.