V obvodu číslo 21 s těžištěm v Praze 5 obhajuje senátorské křeslo Václav Láska (Senátor 21 s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Zelených a LES). Vážným soupeřem mu nejspíš bude Michael Žantovský (společný kandidát TOP 09, ODS, STAN a SNK ED). Někdejší diplomat a současný ředitel Knihovny Václava Havla byl senátorem už na přelomu milénií. Hlavním motivem jeho kandidatury má být obhajoba svobody, demokracie a spojování lidí.

„Právě znepokojení nad vývojem, kterým se naše země v posledních letech ubírá, a věrnost odkazu Václava Havla mě nakonec přesvědčily, abych kandidoval do Senátu,“ uvedl Žantovský.

Z ostatních uchazečů může Lásku a Žantovského ohrozit zřejmě jen šéf motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD s podporou ANO). „Jeho šance ale značně limituje reprezentování vládních stran, což je v Praze hendikep,“ myslí si politolog Jakub Charvát z Metropolitní univerzity Praha.

V Praze 9 je jedenáct kandidátů

Nejvíc zájemců o místo v Senátu je v obvodu 24 (s centrem v Praze 9). Z jedenácti lidí mají ale reálnou šanci nanejvýš čtyři. Nepochybně mezi ně patří filmař a radní Vinoře David Smoljak (společný kandidát STAN, TOP 09 a Pirátů), který ovládl loňské doplňovací volby.

Minimálně na postup do druhého kola může pomýšlet i Eduard Stehlík (společný kandidát ODS a KDU-ČSL) mediálně známý vojenský historik a momentální šéf Památníku Lidice.

Mezinárodně respektovaného biochemika Zdeňka Hostomského (Alternativa pro nezávislé kandidáty), který vede Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, podle Charváta oslabuje slabší veřejné povědomí o něm.

V programu má jak celostátní témata boj proti přebujelé byrokracii, tak ta lokální. „Prahu 9 jednoznačně trápí obtížné parkování. Kvituji proto výstavbu parkovacích domů,“ deklaroval Hostomský.

Pozapomenutí Fejk a Fischer??

Nejnabitější se jeví pole kandidátů v obvodu 27 (Praha 1, 7 a další území). I tam ale podle Charváta krystalizují dva hlavní favorité. „Na jméno bývalého senátora a podnikatele Václava Fischera si, myslím, dnes už vzpomene málokdo. A podobné je to v případě někdejšího ředitele zoo Petra Fejka,“ říká politolog.

Očekává proto, že do druhého kola postoupí úřadující senátor Václav Hampl (KDU-ČSL, Zelení, Senátor 21 a Praha sobě) a Miroslava Němcová (ODS, TOP 09, STAN a LES), která „vzhlíží“ na Pražany z plakátů se sloganem Nebát se, myslet a jednat. „Výsledek druhého kola si ale neodvažuji odhadovat,“ dodává Charvát.