„Myslím, že pro každého občana by mělo být povinností, v případě jejího nesplnění za mírnou pokutu, jít k volbám a věnovat maximálně dvě hodiny svého vzácného času, aby vyjádřil svoji vůli,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Českou televizi před čtyřmi lety, kdy Češi také vybírali krajské zastupitele a senátory.

Zeman za doprovodu ochranky a prezidentského štábu po boku manželky Ivany zúčastnil v pátek voleb v základní škole v Brdičkově ulici na pražských Lužinách. Na dotaz televizní reportérky, proč by lidé měli jít k volebním urnám, odvětil, že pokud to neví, nemá dělat novinářku. V nedělní Partii Terezie Tománkové přiznal, že druhé kolo voleb v Praze 5 (Senátní obvod č. 21) vynechá.

„Soupeří mezi sebou dva kandidáti z opačného názorového břehu,“ uvedl Zeman. O víkendu získal nejvíc hlasů Michael Žantovský (nestr. za TOP 09, ODS, STAN, SNK ED) – 39,63 %. Jeho soupeřem bude obhájce mandátu Václav Láska (SEN 21, Piráti, KDU-ČSL, Zelení, LES) díky zisku 37,44 procent voličských hlasů. Zemanův favorit Ludvík skončil s necelými třinácti a půl procenty až na třetím místě.

Polibek smrti

Prezident v živém vysílání ze zámku v Lánech řekl, že řediteli Knihovny Václava Havla Žantovskému nechce dávat polibek smrti, ale je podle něho o něco přijatelnější než Láska. „Ale na druhé straně ne o tolik, abych ho šel volit,“ dodal prezident. Některé jízlivé komentáře poukazují na to, že Kancelář prezidenta republiky si musí po tomto Zemanově rozhodnutí oddechnout vzhledem ke zdravotnímu stavu hlavy státu.

Zemanovi předchůdci v prezidentském úřadě Václav Havel i Václav Klaus se senátních voleb zúčastnili vždy, a pokud to vývoj vyžadoval, hlasovali v obou kolech. Výjimkou byly první senátní volby v roce 1996, kdy byl v Havlově obvodu v Praze 6 zvolen senátorem kandidát ODS Jan Koukal už v prvním kole.

Zeman míní, že po senátních volbách „velmi pravděpodobně“ zůstane předsedou Senátu občanský demokrat Miloš Vystrčil. Vystrčil si podle prezidenta vybudoval určitou pozici spornou cestou na Tchaj-wan. Kdyby byl vyměněn, mohl by říkat, že jde o kritiku za tuto cestu, uvedl.

Prezident: Ať pražská smetánka čte

Prezident na Primě se rovněž vyjádřil k boji proti infekční nemoci covid-19. „Přál bych si, aby opatření byla drastická v zájmu zachování zdraví našich občanů,“ prohlásil Zeman. Ještě na začátku září přitom odmítal plošné nošení roušek a varoval před panikou ohledně koronaviru. 

Nyní mluvil o možnosti karantény Prahy (či jiných rizikových míst) na 14 dní. „Jsem pro razantní opatření. Myslím si, i když je to okrajová maličkost, že když pražská smetánka nebude měsíc chodit do nočních klubů à la Techtle Metle, a bude si místo toho číst knihy, jak doporučil profesor Prymula (ministr zdravotnictví za ANO), možná se zvýší její vzdělanost,“ dodal Zeman.