Ďas a architekt v Praze 2
Jeden pracuje podle svých slov jako ďas, druhý jako architekt. Řeč je o Jiřím Hrdinovi z Balbínovy poetické strany a Zdeňku Zavřelovi z TOP 09. Nejen oni, ale dalších jedenáct kandidátů se utká v senátních volbách v druhém městském obvodu o jedno senátorské křeslo.
Do boje se chystá i Libor Michálek ze Státního fondu životního prostředí. Ano, to je ten, který upozornil na údajnou korupci ve svém úřadu. A kvůli aféře nakonec opustil úřad i ministr životního prostředí Pavel Drobil. Za koalici Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL Michálek slibuje, že v případě zvolení bude prosazovat otevřenou a průhlednou veřejnou správu a úřady. Slibují i další kandidáti. Doktor Vladimír Dbalý (Národní socialisté levice 21. století) chce bojovat proti dominantnímu postavení pojišťoven, Martin Rejman z Konzervativní strany chce vrátit do rozhodování o ekonomických, politických a společenských záležitostech zdravý selský rozum.
Jediná kandidátka na „čtyřce"
Nejmladší z kandidátů na senátora ve čtvrté městské části? Petr Štěpánek (koalice Strany zelených a KDU-ČSL) to rozhodně nebere jako svůj handicap. Právě naopak! Voliče láká na kritiku současného senátora za Prahu 4 Tomáše Töpfera. Štěpánek se už prý nemůže dívat, jak je Töpferovi tato městská část lhostejná. Jestli si to myslí i voliči, to je otázka.
Před šesti lety dostal Tomáš Töpfer, mimo jiné ředitel Divadla na Vinohradech, od lidí silný mandát jako jedinému z pražských kandidátů mu chybělo pouze 140 hlasů, aby byl zvolen hned v prvním kole. Do boje o senátorské křeslo se vydává i zcestovalý Jaromír Novotný (Národní socialisté levice 21. století). Působil jako velvyslanec v Indii, Japonsku, Nepálu, Srí Lance či Maledivách a nyní by chtěl v Senátu PČR zastavit rozkrádání státu.
Do senátorské lavice by ráda zasedla i jediná žena, kandidátka Eva Syková. Nyní vede Ústav neurověd UK v Motolské nemocnici. Do Senátu PČR jde s prostým, leč pro mnoho senátorů obtížným slibem chtěla by prosadit, aby senátoři do své práce opravdu chodili.
Škatulata v Praze 8
Škatulata, hejbejte se! Pokud budou voliči hledat na volebních lístcích v druhé městské části svou nynější senátorku, architektku Danielu Filipiovou (ODS), nenajdou ji. Její modré plakáty však v Praze visí. Jak je to možné? Už totiž nekandiduje za Prahu 2, ale právě za Prahu 8.
Dalšími takovými „škatulaty" může být i kandidát Jiří Dolejš z KSČM. Ten nyní sedí v dolní komoře Parlamentu České republiky. Zálusk si ale v říjnových volbách dělá na horní komoru, tedy Senát PČR. O senátorské křeslo bude bojovat i vysokoškolský profesor Martin Potůček (koalice ČSSD, KDU-ČSL, SZ). Založil na Karlově univerzitě obor Veřejná a sociální politika. Politikům přes dvacet let nabízel řešení problémů, které populaci trápí. Většinou bez odezvy, neboť podle jeho slov má současná reprezentace „ideologické klapky na očích." Získal proto podporu tří stran napříč politickým spektrem a jde zkusit své štěstí.
Nepohodlná štika v Praze 12
Režisér, bývalý starosta a současný senátor. Vít Olmer za Věci Veřejné, František Adámek (ČSSD) a Tomáš Grulich z ODS by se rádi po říjnových volbách viděli v senátorském křesle. Režisér Olmer slibuje, že by v Senátu PČR nehodlal obrůstat mechem a stal by se pro mnoho politiků nepohodlnou štikou. Takovou, jakou byl svého času třeba pro Českou televizi, kterou kritizoval za klientelismus a korupci.
František Adámek by se rád jako senátor stal jakýmsi ombudsmanem ve volebním obvodu, Tomáš Grulich by zase toužil navázat na práci, kterou v Senátu PČR do této doby dělal. Naopak iluze o práci jednotlivce v senátních lavicích si nedělá Petr Šimůnek (KSČM), který už dopředu ví, že jako senátor svět nespasí. Přesto by se však nebránil zvolení, protože by pak prý mohl hájit zájmy obyčejných lidí.
Do Senátu PČR ve dvanácté městské části dále kandiduje jediná žena, Silvia Weiszová ze Suverenity Strany zdravého rozumu či Miloslav Bednář (Strana svobodných občanů), který bude v případě zvolení prosazovat referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie.