Poslance by měla ještě TOP 09 a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD). Vyplývá to z dubnového volebního modelu společnosti Kantar TNS, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize (ČT).

Průzkum se mezi 853 lidmi uskutečnil mezi 1. a 24. dubnem, tedy ještě před vyhrocením nynějších sporů ve vládní koalici.

Podpora ANO i sociálních demokratů proti březnovému průzkumu Kantaru TNS klesla o půl procentního bodu. V průzkumu Kantaru TNS má ČSSD výrazně nižší podporu než u jiných agentur, podle jejichž dotazování by sociální demokraty volilo kolem 16 procent lidí.

Třetí ODS si polepšila o tři procentní body. Čtvrtá KSČM s 10,5 procenta ztratila procentní bod. ODS přeskočila KSČM na třetím místě po zhruba dvou letech, řekl ČT spoluautor průzkumu Pavel Ranocha.

Lidovci se STAN by měli dohromady 10,5 procenta, stejně jako v březnu. Pro jejich koalici by to tedy bylo dost na vstup do Sněmovny. Podpora KDU-ČSL stoupla o půl procentního bodu na sedm procent, hnutí STAN stejným tempem klesla na 3,5 procenta. SPD i TOP 09 by stejně jako v březnu u volebních uren vybralo shodně 6,5 procenta.

Žádné jiné politické uskupení by pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny nepřekročilo. Piráti by dostali čtyři procenta a zelení 2,5 procenta. Statistická chyba průzkumu je u stran s menší podporou plus minus jeden procentní bod, u těch v čele pořadí plus minus tři procentní body.

Také průzkumy dalších agentur přisuzují vítězství ve volbách ANO a druhé místo ČSSD, která minulé volby do Sněmovny vyhrála. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejněného v pondělí by ANO mělo 33,5 procenta a sociální demokraté 16 procent, průzkum STEM ze středy přisoudil hnutí ANO 28,3 procenta hlasů a ČSSD dal 16,6 procenta. V obou těchto průzkumech byla KSČM třetí před ODS, lidovci se STAN by zůstali pod desetiprocentní hranicí.