Zeman, který až do prvního kola volby všechny debaty s protikandidáty striktně odmítal, po uzavření volebních místností řekl, že by se mohl s Drahošem zúčastnit dvou televizních debat. Česká televize již pozvala oba uchazeče o prezidentský úřad na čtvrtek 25. ledna. Duel se má uskutečnit ve dvacet hodin na kanálech ČT1 a ČT24. TV Prima termín debaty neoznámila, její mluvčí jen uvedl, že s týmy kandidátů o účasti v debatách vyjednávají a výsledky oznámí v nejbližších dnech.

BOJ O MORAVCE

Zajímavé bude sledovat, jaké aranžmá debat televize zvolí. Prezident Zeman dlouhodobě kvůli údajné neobjektivitě kritizuje veřejnoprávní televizi a konkrétně i jejího moderátora politických debat Václava Moravce.

Ten se svým týmem podle informací Deníku navrhuje debatu vysílat ze sálu za přítomnosti diváků, tedy v aranžmá obdobném, jako mají jiné veřejnoprávní předvolební superdebaty. Podle Hradu by se naopak duel Zeman – Drahoš měl odehrávat ve studiu, tedy bez účasti veřejnosti. Maximálně by měla diskuse prezidentských kandidátů podle Zemanova týmu trvat jednu hodinu.

Na otázky Deníku, zda bude prezidentskou debatu moderovat Václav Moravec a zda se odehraje ve studiu, nebo v sále, generální ředitel ČT Petr Dvořák neodpověděl. Odkázal jen na prohlášení, které k tématu chystá televize na dnešek. (tos)

Formát diskusí dělil německé politiky
Moderátorů víc než hostů, ušklíbali se mimo jiné kritici duelu před zářijovými parlamentními volbami v Německu. Utkali se v něm Angela Merkelová (CDU/CSU) a její hlavní rival, šéf sociálních demokratů Martin Schulz. Souboj vysílaly dvě veřejnoprávní a dvě soukromé televize: ARD, ZDF, RTL a SAT1. Každá dodala i svého moderátora. Publikum chybělo. Například magazín Economist označil debatu za slabou a zamýšlel se i nad tím, že příčinou mohl být její formát. Stanice si původně přály víc než jeden souboj tváří v tvář. Druhý duel žádal i Schulz, Merkelová to ale odmítla – stejně jako rozdělit debatu do dvou bloků se dvěma moderátorskými dvojicemi. (top)