Legendární československý tank LT vz.35 se včera z nádvoří Armádního muzea na Žižkově přestěhoval do Vojenského technického muzea v Lešanech. Stejně jako při jeho instalaci byl vyzdvižen těžkotonážním jeřábem a přenesena přes vstupní portál Armádního muzea.

Lehký tank LT vz.35 patřil mezi hlavní vojenskou techniku předválečné československé armády. Po okupaci Čech a Moravy byl zařazen do výzbroje německé armády. Většina strojů však byla zničena během druhé světové války. Na jejím konci tento exemplář ukořistili Američané, odvezli jej z Evropy a zařadili ho do sbírek muzea v Aberdeenu, kde byl až do loňského roku, kdy ho americká vláda darovala českému Vojenskému historickému ústavu.

Po měsíčním pobytu v Lešanech byl tank od listopadu loňského roku umístěn v Armádním muzeu na Žižkově jako součást výstavy Mobilisace 1938. Nyní se vrací zpět do Lešan, kde bude kompletně zrekonstruován a umístěn do vnitřní expozice v hale číslo dva, zachycující období let 1938 -1944.

Přibudou další tři

Sbírky lešanského muzea však obohatí ještě další zajímavé kousky. Při oficiálním ceremoniálu na vojenské základně tankového vojska v Avloně nedaleko Athén převezmou zítra náměstek ministra obrany Jan Fulík a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek tanky Leopard 1, M48 A5 a M60 A3.

„Americký tank M48 široce užívala většina armád NATO od 50. až do 90. let minulého století, během války ve Vietnamu byl hlavním tankem americké armády.Tank Leopard 1 tvořil od r. 1965 páteř výzbroje Bundeswehru. Žádný z nich nikdy nebyl ve výzbroji Československé lidové armády ani zemí Varšavské smlouvy,“ uvedl Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu.

Všechny exponáty si návštěvníci lešanského muzea prohlédnou během připravovaného Tankového dne, který se uskuteční v sobotu 29. srpna.“ ´

Vojenská historie je v Lešanech zadarmo

Nebývalý zájem o Vojenské technické muzeum v Lešanech se projevil během minulých dní.

Vstupné se neplatí

Návštěvnost je rekordní hlavně během víkendů, kdy rodiny s dětmi jezdí na výlety a volí především ta místa, která jsou nejen zajímavá, ale také finančně výhodná.

Vstupné se zde totiž neplatí, ačkoli expozice jsou rozsáhlé a velmi zajímavé.

V současné době je tvoří více než čtyři sta padesát historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti.

Tankový den na konci prázdnin

Úplnou novinkou posledních dní je například instalace německého raketometu Nebelwerfer z období II. světové války. Na svoji dobu se jednalo o pokrokově řešené systémy s relativně malou hmotností i rozměry, moderními trubkovými raketnicemi a především raketami Wurfgerat ráže 158 mm s rotační stabilizací.

„Můžeme se těšit, že návštěvnost během druhé poloviny prázdnin ještě poroste,“ uvedl Tomáš Budík z lešanského muzea.

„V nejbližší době bude velkým tahákem pro návštěvníky již tradiční Tankový den v Lešanech, který se tentokrát koná poslední prázdninovou sobotu, tedy 29. srpna 2009.“

VÍT ŘEZÁČ