Výstavba valu pokračuje

„Žijeme v nejistotě a všichni doufáme, že povodně nebudou. Kdyby přišla velká voda, tak je ohrožena přibližně stovka zdejších domácností,“ sdělil zástupce starostky městské části Praha- Troja Václav Valtr. Na severu metropole nyní u Vltavy pokračuje výstavba valu, který bude chránit budoucí vyústění tunelu Blanka, ale také část Troje. Tato městská část na severu Prahy ale bude v bezpečí až po dokončení celé ochrany mezi mostem Barikádníků a Trojským zámečkem. Ta bude kombinací přírodních valů a mobilních ochranných zdí. „Na konci letošního roku se začne stavět a příští rok v létě už bude Troja konečně kompletně chráněna před velkou vodou,” dodal Valtr.

Na jihu Prahy si lidé musí počkat na úplnou ochranu o pár měsíců déle než v Troji. Dokončení je totiž plánováno až ke konci příštího roku. „Letos na podzim začnou práce na ochraně Zbraslavi, následovat bude Velká a Malá Chuchle a Radotín,” sdělil Zdeněk Chytrý z odboru městského investora pražského magistrátu. Výstavba protipovodňové ochrany v oblastech na jihu Prahy přijde město na 750 milionů korun.

Obyvatelé nechráněných oblastí Prahy musí být v pozoru před povodněmi po celý rok, podle odborníků totiž povodně mohou ohrozit metropoli kterýkoli měsíc. „Díky mírné zimě už letos žádné zvedání hladiny Vltavy kvůli tání sněhu nehrozí,“ uklidnil Pražany Jiří Friedel z Povodí Vltavy. „Ale povodně letního typu způsobené vytrvalým deštěm mohou přijít kdykoli mezi dubnem a prosincem,“ varuje specialista na povodně Jan Bukovský z Ředitelství vodních cest.

Velkou vodu letního typu nelze nijak předpovědět, ale ani ji vyloučit. Podle dlouhodobých statistik je polovina všech povodní právě tohoto druhu.