V pátek 10. srpna 2002 musel být sice kvůli velké vodě uzavřen podjezd pod lahovickým mostem, ale potom začaly přicházet pozitivní zprávy o klesající hladině Vltavy. V té době si hodně obyvatel jihu Prahy oddechlo. Desítky z nich totiž v oblasti Modřan a Chuchle už mělo zatopené své zahrádky. Obrat k horšímu nastal v pondělí, kdy se hladina zvedla o metr a půl a řekou protékalo přes 2000 metrů krychlových kalné vody. Proudy vody se valily Lahovicemi, Zbraslaví i Radotínem a zátoky vznikaly ve všech nižších místech břehů Vltavy i Berounky. V Lahovicích během dne dokonce přišel o život jeden z chatařů, který zřejmě podcenil sílu rozbouřené řeky a utonul.

Utopil se chatař

V odpoledních hodinách, kdy většina ohrožených domácností zabezpečila vše, co se dalo, již lidé rezignovali a jen pozorovali, jak se voda blíží k jejich domům a zahradám. Večer v úterý 13. srpna protékalo Vltavou již 4 500 kubíků, což odpovídá stoleté vodě. „To už je tisíciletá povodeň,“ odhadoval ve Večerníku Praha tehdejší náměstek primátora Jiří Paroubek. Vltava a Berounka se slily v úseku od Lipenců až po Zbraslav v jedno velké jezero. Téměř odříznuty od okolního světa byly rovněž zaplavené části Velká Chuchle a Radotín. Voda se odpoledne dostala až na Strakonickou ulici.

Někteří se neubránili slzám

Přírodní živel způsobil problémy i cyklistům, část mezinárodní cyklotrasy se ocitla pod vodou. Do základní školy ve Velké Chuchli bylo evakuováno osmnáct lidí. Ostatní obyvatelé jižních částí metropole nalezli dočasný domov v zařízeních po celé metropoli nebo u svých známých. „Někteří při pohledu na své zničené domy začali brečet,“ řekl starosta postižené městské části Stanislav Fresl. Zbraslav hlásila 28 zaplavených ulic, Lahovice 13, Velká Chuhle stejně jako Radotín 22 a Malá Chuchle 5. I když voda začala v pátek klesat, celá evakuovaná oblast byla až do odvolání uzavřena. Povolení k návratu přišlo až následující týden.

Stopy ještě dnes

Velká voda, která v roce 2002 potrápila celou metropoli, přinesla lidem i pozitiva. „Díky tomu neštěstí víme, že se na určitých místech nedá stavět,“ sdělil tehdejší starosta Stanislav Fresl. Podle současných zastupitelů už povodeň v této části Prahy znát není. V nedalekých Lahovicích a Lahovičkách jsou však stopy po tragédii vidět do dnes. Tato oblast navíc kvůli své poloze nebude chráněna protipovodňovými zábranami. V Radotíně se podařilo během pěti let odstranit následky velké vody nejen díky pomoci města, ale také díky darům desítek lidí.

Co nám dala a vzala velká voda?

Stanislav Fresl, exstarosta Velké Chuchle

Povodně jsem zažil a nikdy na to nezapomenu. Dodnes, když vidím velké mraky, nemám z nich dobrý pocit. Pořád před očima vidím spodní část zatopené Chuchle. Naštěstí tehdy nikdo nepřišel o život. Voda nám dala zkušenost. Ubrala nám také trochu na zdraví. Na druhé straně se po povodních spousta věcí vylepšila, protože byly peníze na opravy. Dnes už ve Velké Chuchli stopy po povodni znát nejsou.

Renata Hůrková, starostka Zbraslavi

Následky jsou na Zbraslavi vidět dodnes. Zejména na opuštěných domech v Lahovicích a Lahovičkách, které nebudou chráněny, protože není reálné vystavět účinnou protipovodňovou ochranu. Dodnes tam ale bydlí desítky domácností, kterým hrozí, že by mohly být opět vyplaveny. Nabídka odkupu pozemků a domů přišla totiž od Prahy v době, kdy do oprav investovaly peníze a nechtěly své domy opustit.

Karel Hanzlík, starosta Radotína

Srpnová povodeň svým rozsahem a intenzitou překonala vše, co radotínští dosud zažili. V okamžiku zoufalství, bezmoci a psychického stresu se zrodila obrovská solidarita lidí, kteří v mnoha případech byli postiženi sami. Desítky lidí, ať místních či přespolních, přicházely pomáhat odstraňovat následky povodně. Na účet radnice přicházely finanční dary, potřebný materiál i nové vybavení domácností.