Vltava v hlavním městě nabývá na síle. V pondělí odpoledne už nastal 1. stupeň povodňové aktivity. Průtok v Chuchli dosáhl 450 kubických metrů za sekundu.

I proto byla už o den dříve preventivně uzavřena protipovodňová vrata na Čertovce a v pondělí do 8. hodiny ranní byly vyklizeny a uzavřeny náplavky na území Městských částí Praha 1 a 2 v úseku od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň a na úseku u loděnice nad Palackého mostem na území Městské části Praha 5.

Plavba zatím není omezena

„Jde o obvyklá preventivní opatření, Praha postupuje dle povodňového plánu, který přesně stanovuje, kdy a jaká opatření je třeba v souvislosti se zvýšeným průtokem ve Vltavě učinit. Nebezpečí nehrozí. Plavba na Vltavě v Praze není v současné době omezena,“ informoval mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Podle Povodňového plánu jsou prověřovány úkoly jednotlivých organizací – mimo jiné funkčnost a manipulace na ochranu kanalizační a stokové sítě u Pražských vodovodů a kanalizací.

Obavy z velké vody zatím nemají například ani obyvatelé z okolí Kampy u Vltavy. Podle nich by řeka musela jinak bouřit, aby ohrozila jejich obydlí nebo živnosti.

„Přečetl jsem si, že je nevídaně sněhu a při jeho úplném roztátí by mohla hrozit povodeň. Ale vždyť není nevídaně sněhu, to je taková normální zima, jaké dřív bývaly,“ říká Ludvík Hanser, který přišel na Kampu pozorovat a fotografovat ptáky. Podle jeho zkušeností začíná Vltava opravdově hrozit, až když se voda přelévá přes zeď, jež prodlužuje smíchovskou plavební komoru až pod staroměstský jez. „Začali bychom se znepokojovat, kdybychom měli vodu ve sklepě, ale zatím je tam sucho,“ říká Pavel Samec z restaurace Dvořák. Podle něj to bylo na Kampě horší v roce 2004, tedy dva roky po zatím největší povodni – s tím se prý včerejší situace nedá srovnávat.

Čtěte také: Černošicím hrozila evakuace

JAN HORÁK, LUKÁŠ MAREK