„Voda je možná pitná, ale také je silně chlorovaná a pro nás nepoživatelná a nepoužitelná. Není možné v této odporné vodě koupat kojence a děti! Chlórem je cítit celá místnost a kůže novorozence. Budu podávat stížnost," vzkázala například městské části Sára Petrová z Dejvic. A podobně během pondělí reagovali i další její sousedé.

Vedoucí odboru epidemiologie Hygienické stanice hlavního města Zdeňka Jágrová týž den konstatovala, že voda v Dejvicích a Bubenči splňuje veškeré platné normy. „Zvýšená míra chlorace je nutná a potrvá do doby, než budeme mít úplnou jistotu, že veškeré součásti vodovodu byly pročištěny a ve všech objektech byla odpuštěna kontaminovaná voda," vysvětlila Jágrová.

Přes ujišťování hygieniků a vodohospodářů o nezávadnosti vody ji mnozí obyvatelé Dejvic a Bubenče stále standardně nevyužívají. Odmítají ji pít, koupat v ní své děti a vařit z ní. Důvodem je kromě přetrvávajících obav z nákazy hlavně zvýšená míra chlorace, respektive zápach a chemická chuť. Lidé si valem stěžují radnici Prahy 6.

Dle zveřejněných ohlasů většinou sice chápou toto opatření jako nutné zlo, které má zamezit dalším onemocněním z původně kontaminované vody, očekávají ale plošné odškodnění a odpuštění platby vodného a stočného. Totéž po pondělní schůzce se šéfem Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petrem Mrkosem deklaroval i starosta šestky Ondřej Kolář (TOP 09).

Čtěte také: Vedení Prahy 6: Lidé by kvůli vodě měli být odškodněni plošně

Havárií, při níž minulou neděli unikla do vodovodu odpadní voda a kontaminovala síť bakteriemi a viry, bylo dle Koláře poškozeno všech dvaatřicet tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče. Ne jenom ti, kteří po požití závadné vody onemocněli.

„Tento návrh jsem přednesl panu řediteli PVK. On sdělil, že ho předloží společnosti k posouzení. Žádáme v něm PVK o plošné odškodnění všech obyvatel a o odpuštění vodného a stočného po dobu jednoho měsíce," vzkázal Kolář. „Plošné odškodnění by bylo rychlejší a zároveň by mohlo zabránit případnému poškození dobrého jména společnosti PVK," konstatovala Kolářova zástupkyně Petra Kolínská (SZ).

Připomeňme, že stále aktuální nabídka PVK zní: odpustíme uživatelům vodné a stočné za dva týdny. Částkou pět tisíc korun odškodníme ty, kteří PVK předloží lékařskou zprávu či účtenky z lékárny, jako doklad o onemocnění.

Ochota přistoupit na požadavek Prahy 6, respektive jejích obyvatel, zřejmě nebude jednoznačná. Zvlášť v otázce plošného finančního odškodnění lidí, kterým pět dnů tekla z kohoutků závadná voda, byť se třeba vyhnuli nákaze. „Zvážíme to a budeme se snažit nalézt kompromisní řešení," reagoval po schůzce se starostou Mrkos.

Čtěte také: Vodárny evidují 1318 žádostí o odškodnění kvůli vodě v Praze 6

Potvrdil, že firma do pondělí obdržela přesně 1318 žádostí obyvatel o odškodnění. „Počet kompletních žádostí, kterým nechybí žádná z náležitostí, je zatím 317 a na pojišťovnu jich bylo odesláno již 156," doplnil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Z jeho sdělení vyplývá, že více, než tisíc žádostí ony „náležitosti" nesplňuje.

Lidé si stěžují, že potvrzení od lékaře se zpětně shání jen těžko. „Žádná potvrzení pro PVK lékaři nevydávají. Jediné, co jsem dostala, je potvrzení do školy a recept a jdu na odběry. Přijde mi nespravedlivé, že ti, kteří k doktorovi nemohli ani dojit teď za tuhle újmu na zdraví nic nedostanou," svěřila se už minulý týden Iva Votrubová z Bubenče.

„První den, kdy to bylo možné, jsem byl u praktického lékaře a ten mě odbyl s tím, že jsem měl jet na pohotovost. Každý, kdo to zažil ví, že to nebylo nijak možné. Tak teď obíhám odběry a výtěry, abych měl alespoň něco v ruce. Asi nám stejně nezbude nic jiného než hromadná žaloba," doplnil Jaroslav Hrubý z Dejvic.

Firmy z Prahy 6, které kalamita postihla, zatím žádosti o odškodnění neposlaly. Podnikatelé musí vodárnám dodat kromě základních údajů a vyčíslení ušlého zisku také daňové přiznání či další doklady prokazující vzniklou škodu. Podle zjištění Pražského deníku se některé firmy, konkrétně restaurace, obrátí na soud, pakliže jim nebude v žádosti o odškodnění vyhověno.

Čtěte také: Restaurace kvůli závadné vodě žádají náhradu škody