Areál školy se tak zvolna stává „chytrou krajinou“, v níž nechybí nabíjecí stanice pro elektromobily, zelené střechy, nebo dokonce mokřad. „V rámci projektu plánujeme také úsporné závlahy,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.

Specialitou jsou rovněž čtyři zařízení, z nichž si studenti mohou natočit do vlastní lahve perlivou i neperlivou filtrovanou vodu. Jejich využitím již podle odhadu školy ušetřili odhadem 300 tisíc půllitrových plastových lahví, tedy téměř osm tun plastů. 

„Díky tomu, že si točí vodu do vlastních lahví, klesá prodej balené i slazené vody v plastu. Je skvělé, jak moc studenty toto téma zajímá a jak ho chtějí řešit,“ uvedla Jana Trachtová ze společnosti Filtermac, jež přístroje instalovala.

Praktická a efektivní řešení

Příznivě by na životní prostředí měla působit i další aktivita – Free Shop na kolejích. Studenti tam nechávají věci, které už nepotřebují, mohou však posloužit někomu dalšímu. Například skripta a knihy, ale také oblečení nebo nádobí. Využívají jej například zahraniční studenti, kteří zde po příjezdu na studia nakupují spoustu nových věcí, a pak je mohou nechat pro své následovníky.

V areálu školy studenti dále pěstují poživatelné rostliny. Na zahradní slavnosti na konci června zase využijí kelímky, které lze používat opakovaně.

„Hledáme i nabízíme praktická a efektivní řešení. Víme, jak na to, a učíme to nastupující generace,“ prohlásil rektor Sklenička. „Až vyschne většina studní a začneme odměřovat, kolik vody odtočíme z kohoutku, bude již pozdě. Je nezbytné s velkým předstihem zavádět účinné způsoby adaptace na rychle se měnící klimatické podmínky,“ dodal.