Osmá pražská městská část zahájila v srpnu projekt s názvem Ulicemi Osmičky, který lidi seznamuje právě s pojmenováním ulic na území Prahy 8. Někdo už si tak mohl všimnout modrých dodatkových tabulek pod klasickým červeným štítkem s názvem ulice - to aby se vzájemně nepletly.

„Cedule začínáme instalovat od srpna tohoto roku, a to vždy se souhlasem majitele dané nemovitosti. Zároveň budeme rádi, pokud se nám sami ozvou další majitelé domů nebo členové společenství vlastníků jednotek se zájmem o umístění takové dodatkové tabule,“ uvedl v tiskové zprávě Radomír Nepil, místostarosta městské části, který projekt inicioval.

Právě Nepil slavnostně odhalil úplně první dodatkovou ceduli, a to v ulici Voctářova, která odkazuje na prvního starostu samostatného města Libeň. Josef Voctář - původním povoláním tesař - se zasloužil o připojení Libně k Praze v roce 1901. 

Na osmičce je ostatně řada ulic pojmenována po významných osobnostech pražských dějin, avšak většina lidí je vlastně vůbec nezná. „Typickým příkladem jsou například také ulice Srbova nebo Podlipného,“ říká místostarosta Nepil. 

Co se týče povědomí veřejnosti, tak o něco lépe na tom možná budou ulice, jejichž název odkazuje na popravené hrdiny protinacistického odboje.  Podle webu Prahy 8 se jedná například o ulice Mašínova, Balabánova nebo Bojasova v Kobylisích. Josef Bojas působil u četnictva jako velitel stanice ve Strančicích u Říčan, za odbojovou činnost v období protektorátu jej Němci zastřelili.

A samozřejmě nesmí chybět památka na atentát na Heydricha, který se uskutečnil v květnu roku 1942 právě na území dnešní Prahy 8. Teď tu najdete ulici Gabčíkovu, Novákových nebo karlínské Lyčkovo náměstí. 

„Ulice nejsou pojmenovány pouze po významných osobnostech, ale nesou také názvy po bývalých vinicích a usedlostech, které se na jejím území kdysi nacházely, jako byla například Bulovka, Šutka, Palmovka nebo Stírka, “ dodává web libeňské radnice.

Její vedení se nechalo inspirovat jinde, kde už podobné vysvětlivky nainstalovali. Praha 8 umísťuje modré tabulky na nejfrekventovanějších křižovatkách nebo na začátcích či koncích ulic. V první fázi bylo dle dotazů občanů vytipováno přes sto ulic. Radnice vyzývá lidi, aby případné tipy posílali paní Stanislavě Konvalinkové, která má projekt Ulicemi Osmičky na starosti.