Prostranství mezi domy v ulicích Baranova a Sudoměřská bylo desítky let zanedbávané. Nyní konečně láká místní k trávení volného času.

„Lidé si sem chodí jen tak odpočinout, lehnout si na deku s knížkou, pohrát si s dětmi nebo se setkat s přáteli,“ popisuje Robert Kufa, jeden ze zakladatelů spolku Společný vnitroblok Baranova-Sudoměřská. „Chtěli bychom inspirovat také ostatní domy, že mají podobné projekty smysl,“ zdůrazňuje.

První větší společenskou akcí ve vnitrobloku bylo zatím jeho slavnostní otevření. „Konečně jsem tak poznal své sousedy. Na zahradě máme nyní čas posedět a pohovořit si,“ říká Kufa. Vše má jasná pravidla. Ta jsou založena na ohleduplnosti, důvěře a respektu.

Běh na dlouhou trať

První diskuse o rekonstrukci dvorů se začaly vést na konci roku 2016. Shodnout se musela všechna Společenství vlastníků jednotek(SVJ). „Šlo o šest subjektů. Pro zjednodušení jsme založili spolek Společný vnitroblok Baranova-Sudoměřská. I tak to byl běh na dlouhou trať,“ vypráví Kufa.

Plánům předcházela anketa mezi majiteli bytů. Z ní vzešlo, že revitalizace bude pojata jako zahradní parková úprava. Díky grantu od Nadace Via ve výši 30 tisíc korun si spolek nechal vypracovat studii od architekta. „To, jak jsme anketu zpracovali, přesvědčilo nadaci, že máme vážný zájem,“ říká Kufa.

Na následném setkání proběhla prezentace projektu i debata. Postupy schvalovaly SVJ na svých schůzích. Nepodařilo se však přesvědčit všechny obyvatele. Dva domy projekt odmítly a své pozemky si oplotily, což je přibližně čtvrtina vnitrobloku. „I tak nám to dávalo smysl. Doufáme, že jednou ploty zbourají a budou k nám chodit trávit čas,“ věří Kufa.

Dobře ví, že negativní ohlasy se budou ozývat vždycky. Často prý pramení z nepochopení. „Všechno stojí a padá s komunikací a je potřeba jí věnovat velkou pozornost,“ míní Kufa.

Práce trvaly dva roky

Jednotlivé práce probíhaly po etapách. Začalo se v roce 2018 úpravou terénu, opravovaly se schody i zídky, ošetřeny byly stromy a keře.

Celá revitalizace vyšla na 885 tisíc korun. Od městské části přišel příspěvek 699 tisíc, z této částky činil 233 tisíc grant a zbytek byla bezúročná půjčka. Tu bude spolek splácet do poloviny roku 2023. Zbytek uhradily příspěvky od jednotlivých SVJ z fondu oprav. Navyšovat poplatky majitelům bytů tedy nebylo nutné.