Soud loni v prosinci pravomocně rozhodl, že policie neměla právo k příkazu, aby muži vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku. Metnar zdůraznil, že svoboda projevu je důležitá, ovšem policisty hájil. Policie podle něho činila úkony pouze ve vztahu k překážce bránící odstřelovači ve výhledu, přičemž listina základních práv v některých případech omezení svobody projevu připouští.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Pelikán rozhodne o vydání Nikulina i podle váhy trestných činů

Vnitro verdikt respektuje 


Odpovědnost za prostor měl podle Metnara profesionální odstřelovač, který se musel rozhodovat podle okolností na místě v krátkém čase i v závislosti na technice, kterou měl k dispozici. "Policisté v daném okamžiku posuzovali takzvanou hraniční situaci," uvedl ministr.

Vnitro sice podle něho verdikt soudu respektuje a promítne se do metodiky, ale vzhledem k tomu, že se rozhodnutí týká přiměřenosti, neztotožňuje se s ním. "Byla proti němu podána kasační stížnost," dodal.

U billboardu se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a tibetského vůdce dalajlamy se skupina odpůrců Číny dostala do potyčky s podporovately čínského prezidenta.
Pročínský demonstrant byl obviněn z krádeže tibetské vlajky

Dva archy papíru v oknech kanceláře 


Ladislav Pelcl a Martin Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl předloni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou politikou v oblasti lidských práv.
Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko - prý proto, že za nimi nebylo možné kontrolovat prostor za okny.

Martina Maloš (vlevo) a Ladislav Pelcl (vpravo), kterým policie přikázala v době návštěvy čínského prezidenta sejmout z oken vlajky Tibetu a Tchaj-wanu.
Muži, kteří vyvěsili tibetskou vlajku, podali trestní oznámení

Znalecký posudek 

Právník obou mužů u soudu upozornil mimo jiné na to, že stažené žaluzie v jiných oknech policii nevadily. Soudem zadaný znalecký posudek navíc potvrdil, že policie mohla situaci za vlajkami sledovat zvenčí pomocí techniky, kterou měla k dispozici.
Mužům vadilo, že je policisté přiměli sundat vlajky pod pohrůžkou předvedení na služebnu a zakázali jim policejní zákrok nahrávat. Počínali si prý nevybíravě, nedokázali svůj požadavek objasnit a odmítali diskusi.

Martina Maloš (vlevo) a Ladislav Pelcl (vpravo), kterým policie přikázala v době návštěvy čínského prezidenta sejmout z oken vlajky Tibetu a Tchaj-wanu.
Zákrok policie kvůli tibetské vlajce byl nezákonný, rozhodl soud


Při předloňské třídenní návštěvě čínského prezidenta bylo v ulicích Prahy denně tisíc policistů, kvůli některým zásahům čelili kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovali pouze v budově FAMU, kam rovněž přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

Veřejná přednáška dalajlamy v pražské Lucerně.
Dalajlama poděkoval Čechům za podporu Tibetu