Plavby centrem metropole se zúčastnily stovky pestrobarevných plavidel, do kterých usedli nejen zkušení vodáci a skauti, ale i námořníci předškolního věku. Někteří vzali závod doslova a do cíle dorazili již kolem poledne, jiní šetřili své síly a akci pojali spíše jako zábavnou exhibici, čemuž odpovídaly i jejich úbory. Na hladině Vltavy bylo možné zahlédnout například loď s beruškami či pirátské plavidlo. U Střeleckého ostrova navíc vodáky doprovodily labutě a auta z nedaleké půjčovny šlapadel.

"Ještě před odstartováním se nám přihlásilo několik dalších zájemců, takže se celkové číslo účastníků navýšilo asi o stovku z původních 1400. Ani se moc lodí nepřevrhlo, protože voda byla klidná a i počasí nám přálo," řekl Petr Neumann ze svazu skautů a skautek Junák s tím, že všichni účastníci dojeli v pořádku.

"Akce se účastním už poněkolikáté a letos se to opravdu vydařilo. Hlavně díky počasí. Nejhorší byla asi propusť Staroměstského jezu u Karlova mostu, kde to hodně cákalo," řekl jeden z účastníků závodu.

Na trati musela plavidla kromě Staroměstského jezu překonat vorovou propusť Šítkovského jezu u Jiráskova mostu a Helmovský jez v Holešovicích, jenž drží republikový primát nejdelší funkční vorové propusti. "Po loňském úspěchu zůstala i letos možnost zazávodit si v kategorii seakajaků. Zcela otevřená byla kategorie volné splutí. Veřejnost musela dodržet jen základní bezpečností pravidla, například nošení záchranných vest," doplnil Neumann.

Jindy uzavřené jezy

Cílem akce bylo nejen umožnit vodákům sjet si jindy uzavřené jezy v centru Prahy, ale také upozornit na činnost skautských oddílů. "Posádky lodí musí čelit jezům a dalším nástrahám trati, musí prokázat připravenost a schopnost táhnout za jeden provaz. Právě tak jako ve skautských oddílech. Možnost této dobrodružné sváteční plavby má každý právě jednou do roka," komentoval závod jeho pořadatel Jan Fischer.

Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů a prošlo jím přes půl miliardy lidí. Na jaře příštího roku oslaví skauti v Čechách 100 let od vzniku jejich organizace. Každoroční závod na Vltavě se s přestávkami koná od roku 1939.