„Můj profesor urbanismu vždycky říkal, že identita Prahy je založená na řece. Řeka je obrovská příležitost pro nová místa k rekreaci, cyklostezky, byty s výhledem na vodu, ale také nám poskytuje příležitost k řešení energetické krize. Můžeme využívat tepla vody a vytápět pomocí tepelných čerpadel domácnosti Pražanů. Ve Skandinávii tyto alternativní zdroje využívají s úspěchem už desetiletí,a není důvod, proč by to nemělo fungovat u nás,“ komentoval plány u Vltavy náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly/STAN).

Deník vzpomíná na ničivé povodně, které zasáhly Česko před dvaceti lety. Jak katastrofa zasáhla do života Středočechů a Pražanů? Čtěte zde.
close 20 let od ničivých povodní. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in 20 let od ničivých povodní.

Pražský magistrát mimo jiné nedávno zadal kanceláři RKAW zpracování dokumentu s názvem Manuál vize ostrova, jehož cílem je nastínit možné naplnění potenciálu ostrova Štvanice. Dosud nepříliš využívaná lokalita by měla sloužit především k rekreaci v nejširším pojetí – k odpočinku, sportu i jinému trávení volného času.

Manuál, do jehož podoby se promítnou hlasy širší veřejnosti, mají dostat úředníci na stůl v listopadu.

Na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně je vedle soukromých investic „v běhu“i několik městských projektů. Nejvýznamnějším z nich je povodňový park Maniny. Ten by si měl zachovat charakter městské divočiny a zároveň dá vzniknout i novému říčnímu kanálu, čímž bude chránit město před velkou vodou.

Pro zelené plochy o rozloze 56 hektarů vznikne Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova, na níž právě začínají pracovat čtyři odborné týmy v rámci takzvaného soutěžního dialogu.

Vznikne přeliv přes povodňový park

Povodňový park vznikne i na Císařském ostrově. Projekt nazvaný Divoká Vltava má přinést nové rekreační centrum Trojské kotliny se dvěma potoky, brody a tůněmi. Na ostrově přibydou pláže a místa pro odpočinek i sport. Zlepšení protipovodňové ochrany zajistí takzvaný řízený přeliv přes povodňový park, který chrání ostrov před dalším protržením.

„Rozšíření koryta s novými ostrůvky bude mít pozitivní vliv na snížení hladiny řeky při povodni. Zvýší se tak stávající protipovodňová ochrana Troje, Holešovic i Karlína. Projekt podpoří také přírodu například malým rybím přechodem a novými biotopy, kterými budou rozmanité břehy, ostrovy, alei samotný park,“ doplnila Jana Plamínková (Spojené síly/ STAN), náměstkyně primátora pro životní prostředí.

Proměna Císařského ostrova by měla začít zhruba za tři roky, stejně jako dva další významné projekty v Trojské kotlině. Kromě výstavby nových lávek přes Císařský ostrov nahradí současný protipovodňový val kolem areálu zoo zeď. Díky tomu se rozšíří cyklostezka a vzniknou nové pěšiny. Protipovodňová zeď nabídne také nové pohledy na výběhy šelem v zoo.

Soutěž na příměstský říční park

„Projekt přinese úpravy břehů, které budou v části od Trojské lávky k zámku přístupnější. Vzniknou zde nová schodiště, terasy i pěšiny. Zdejší přírodní peřeje, v Praze jedinečné, tak budou k vidění i zblízka. Parkoviště před zámkem se promění v příjemný prostor pro lidi vstup do zámecké galerie,“ upřesnil náměstek Hlaváček.

Povltavská promenáda je komplexní záměr, počítající nejen se vznikem široké stezky v ose stejnojmenné ulice, ale také s propojením zelených ploch v okolních svazích Pražské kotliny či dlouhodobou péčí o ně. Vedení města minulý týden rovněž vyhlásilo mezinárodní soutěž o návrh příměstského říčního parku Soutok, který má vzniknout na tisíci hektarech převážně záplavového území na jižním okraji metropole. Vítěz soutěže bude známý v dubnu.

„Po obrovských povodních, které zasáhly Prahu před 20 lety, jsme se poučili a snažíme se u projektů myslet na přírodní živly. Řeka město utváří, a projekty na jejích březích tak budou plnit ochrannou funkci. Po většinu roku mají však ambici stát se oblíbenými místy Pražanů, kam si mohou zajít na procházku, piknik či se vykoupat,“ poznamenal ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.