„Podnikáme v tuto chvíli běžná preventivní opatření s ohledem na vysoké srážky v uplynulých dnech. V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem 20:00,“ uvedla v neděli primátorova náměstkyně pro životní prostředí Jana Komrsková.

Regulace na Vltavské kaskádě má připravit přehrady na další možné srážky, vlivem toho ale ještě více stoupne hladina Vltavy. Z toho důvodu jsou od nedělních 19:00 uzavřeny náplavky v Praze 1, 2 a 5. „Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19:00 přeparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20:00 zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu,“ informoval ČTK v neděli večer mluvčí magistrátu Vít Hofman.

| Video: Youtube

Doplnil, že vzhledem k řízenému odtoku z Vltavské kaskády by průtok v Praze neměl překročit 550 metrů krychlových za sekundu, proto nebudou stavěna protipovodňová opatření. „Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi,“ dodal mluvčí.

Kvůli zvýšenému průtoku Vltavy jsou pondělní čtvrté hodiny ranní do odvolání mimo provoz i všechny pražské přívozy.