„Situace se však může rychle změnit, proto bude Praha nadále situaci sledovat a vyhodnocovat. Prozatím však veškerá protipovodňová opatření přestávají platit,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po pondělním jednání v tiskové zprávě. 

Podle primátorova náměstka Petra Hlubučka (Spojené síly/STAN), který má v městské radě na starosti životní prostředí i bezpečnost, byl v pondělí dopoledne aktuální průtok Vltavy 403 m3/s. Komunální politici a úředníci ve spolupráci s meteorology dění sledují a vyhodnocují. Další schůzka povodňové komise se chystá na úterní dopoledne.

Počasí je totiž stále nevyzpytatelné a metropolí se občas prožene dešťová přeháňka. A vodní toky jsou nasyceny. Každé další srážky tak znamenají riziko zvednutí hladiny a vylití z břehů.

Magistrát oznámil, že díky příznivé situaci ohledně povodní – ale také díky uvolnění koronavirových vládních restrikcí – mohou v pondělí na náplavkách otevřít zahrádky podniků v opravených kobkách, na lodích a dalších místech. 

„Správce náplavek, společnost Trade center Praha, právě provádí oplach náplavek na levém břehu Vltavy, na který řeka naplavila nečistoty. Správa služeb hl. m. Prahy provede zpětný odtah čtyř zbývajících automobilů z odtahového parkoviště na Těšnově zpět na náplavky,“ sdělil mluvčí Vít Hofman.

Buďte opatrní, radí radní

„Nicméně je třeba vzhledem k předpovědi být opatrný, a také i vzhledem ke zvýšenému průtoky vody v řece, je třeba aby občané, kteří se k řece vydají, dbali zvýšené opatrnosti zejména u kraje břehu,“ dodal pražský radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly/TOP 09), do jehož gesce náplavky spadají.

Podle magistrátní firmy Ropid, která v Praze a okolí organizuje městskou hromadnou dopravu, byly k poledni v provozu už čtyři přívozy. Ve 14:00 se přidal také přívoz P1 na trase Sedlec – Zámky. Předpoklad obnovení přívozu P6 v úseku Lahovičky – Nádraží Modřany je naplánováno od středečního rána.

Vedení metropole upozornilo, že zatím se neotevře ani plavba v části Vltavy u Holešovic, protože Povodí Vltavy musí nejprve vytyčit plavební trasy pomocí bójek. Nejezdí tak přívoz P7 mezi Holešovicemi, ostrovem Štvanice a Karlínem, kterému se přezdívá „HolKa“.

„Vodní nádrž Orlík má stále volný objem v zásobním prostoru a Vltavská kaskáda tak nadále může regulovat průtok vody. V následujících dnech lze očekávat pokles Sázavy i Berounky,“ uklidnil občany mluvčí magistrátu Hofman na základě zpráv ze státního podniku.