Od 12. prosince, kdy začínají platit nové jízdní řády pro rok 2011, posílí doprava v hlavním městě o více než devět procent, Středočeský kraj pak zůstává přibližně na stejné úrovni.

„Největšími novinkami jsou prodloužení vlaků linky S7 mezi Berounem a Prahou ve špičkách pracovních dní až do Úval, dále pak rozšíření provozu takzvané městské linky Roztoky u Prahy – Libeň, která bude o víkendu jezdit zkušebně až do Hostivaře. Třetí novinkou pak je zkrácení intervalu vlaků mezi Prahou a Vraným nad Vltavou,“ vyjmenoval hlavní změny Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele Českých drah (ČD) pro osobní dopravu.

Společnost Ropid, která má na starost pražskou integrovanou dopravu, tak pro příští rok objednala 4,4 milionu takzvaných vlakokilometrů, oproti letošním 4,026 milionu.

Doprava posílí

Vlaky v Praze tak budou od poloviny prosince opět o něco více připomínat skutečnou městskou dopravu. „Například z Radotína do Libně se lidé dostanou za 29 minut, ze Smíchova do Libně za 19,“ upozornil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Kromě již zmíněného bude posílena doprava na trati Smíchov, Na Knížecí – Řepy – Hostivice. Jedná se o linku S65, která byla zavedena při letní tramvajové výluce a získala si značnou oblibu. Po celý den bude ze zastávky Praha-Smíchov Na Knížecí do Hostivice a zpět vedeno v hodinovém intervalu 15 párů osobních vlaků, doplněných o dalších 5 párů vlaků vedených pouze mezi stanicemi Praha-Řepy – Hostivice. Nádraží Praha-Zličín bude přejmenováno na Praha-Řepy. Další změnou je například to, že vlaky mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší budou prodlouženy až na pražské hlavní nádraží.

V průměru bude ve středočeském regionu včetně Prahy vypraveno 2075 osobních a spěšných vlaků denně.

Kde jezdí soupravy CityElefant
• Praha – Český Brod – Kolín: 99 % osobních vlaků, tj. veškeré osobní vlaky s výjimkou osobního vlaku Os 9301 v pracovní dny; celkem 13 jednotek
• Praha – Kralupy nad Vltavou: cca 75 % osobních vlaků, o víkendu 100 %; celkem 5 jednotek
• Praha – Beroun: cca 95 % osobních vlaků, o víkendu 100 %; celkem 14 jednotek
• Praha – Benešov: 100 % osobních vlaků o víkendech
• Praha – Lysá nad Labem – Nymburk: cca 95 % osobních vlaků, celkem 13 jednotek
• Lysá nad Labem – Milovice: cca 99 % osobních vlaků v pracovní dny, 1 jednotka
Moderní CityElefant: patrová klimatizovaná a nízkopodlažní jednotka