Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládnout s ODS? Jen bez lidí postižených mocí

Praha - Představujeme kandidáty na primátora. Dnešní rozhovor je s Markétou Reedovou, která kandiduje za stranu Věci veřejné.-

30.7.2010 5
SDÍLEJ:

Zastupitelka hlavního města Prahy za Věci veřejné a kandidátka na post primátorky Prahy v podzimních komunálních volbách Markéta Reedová Foto: Denk/Vít Šimánek

Výrazná kritička současného směřování pražské radnice Markéta Reedová (VV) by ráda viděla personální změny v čele některých klíčových odborů magistrátu.

Podle nejčerstvějšího průzkumu společnosti SANEP se na pražské úrovni rýsuje silná koalice TOP 09 ODS a Věcí veřejných. Vy i vaše strana se ale dlouhodobě vymezujete proti politice pražského magistrátu. Nezůstala byste raději v opozici?

Vše záleží na volebním výsledku. Věci veřejné určitě nepůjdou do koalice za každou cenu. Pokud nebude naše pozice silná a nebudeme moci prosadit svůj program, nepřipadá koalice v úvahu. Není ale možné říci, že celá pražská ODS je špatná. S mocí postiženými jedinci, kterých je v pražské ODS díky jejímu minulému zdrcujícímu vítězství docela dost, v radě neusednu. Je to spíše lidský nežli ideologický problém. Otázka je, jak daleko bude pražská ODS ochotna zajít v deklarovaných změnách včetně personálních.

Můžete konkretizovat prioritu, na níž budete trvat a nemožnost jejího prosazení by vám zabránila být v koalici?

Musí se změnit plánování veřejných zakázek a jejich realizace. V současné době stojí vše spíše na politickém rozhodnutí. To se řádně neprojedná. Neexistují oponentury. Veřejnost se o všem dozvídá jako poslední.

To znamená personální změny ve vedoucích úředních pozicích?

Obměnit by se mělo přinejmenším vedení některých problematických odborů i nastavení organizací patřících městu. Například ředitel odboru městského investora na svou práci nestačí. Dokazuje to případ tunelu Blanka. Velký pořádek se musí udělat i na odboru majetku. S tím souvisí nastavení smluvních vztahů. Jím uzavírané smlouvy jsou pro město výrazně nevýhodné. Na úřadě vládne anarchie.

Vy jste ale v radě působila. Podařilo se za tu dobu něco prosadit, když za vámi stálo pět procent voličů a za lidmi z ODS čtyřiapadesát procent voličů?

Za největší úspěch považuji to, že ODS jako jeden muž hlasovala pro protikorupční strategii. Zvládla se mapa korupčních rizik a podobně. Bohužel tato opatření se stále nedostala do praxe. Zatím to je jen předvolební deklarace. Velké rezervy jsou v plánování města a v investicích. Například miliardy do informačních technologií byly vynaloženy zbytečně. Výsledek nestojí za nic. Další věcí jsou mnohonásobně předražené cyklostezky vedoucí odnikud nikam. Podobně to bylo i s opencard. Před hlasováním ani po něm nebylo nikomu jasné, proč by ji Praha měla mít. Tak je tomu dodnes. Projekt opencard by se měl nákladově utlumit a ponechat její užití pouze pro dopravu.

Zmiňovala jste územní plánování. Jak by mělo vypadat?

Každá plocha nesmí být zastavěna betonem. Není možné podléhat přáním developerů. Praxe je dnes taková, že vám těsně před zastupitelstvem hodí na stůl sto padesát změn územního plánu. Je nadlidský úkol se dopátrat toho, kdo změny navrhuje. Zastupitelé by minimálně tuto informaci měli mít. Teď se navrhovatelé schovávají za městskou část. Mělo by být jasné, že za návrhem stojí například pan Janoušek, a ne Praha 4.

Co by při územním řízení měla Praha po developerovi vyžadovat?

Když pominu to, že se daleko více musí využívat brownfieldy namísto greenfieldů, je bezpodmínečně nutné žádat výstavbu dopravní infrastruktury a zajistit občanskou vybavenost. Když chcete v Praze stavět, musíte se tomu podřídit. Proč to má dodatečně platit město?

Prosazovala byste v případné vládní koalici zásadní škrty v rozpočtu?

Škrtat lze v běžných výdajích či optimalizovat veřejné zakázky. Zde se dá zhruba deset procent ušetřit. Do školství, vědy, výzkumu a rozvojových projektů je ale třeba investovat. Já chci prosazovat více pěších zón. Praha žije z cestovního ruchu a chodci nemohou být na přítěž. V okolí Staroměstského náměstí či Karlova mostu by neměla jezdit auta. Jsem pro propojení Václavského náměstí s Vinohrady. Zahloubení magistrály bude možné ale až po dokončení vnitřního a vnějšího okruhu. Ráda bych prosadila budování zázemí pro firmy s vysokou přidanou hodnotou. To vyžaduje investice do vědy a výzkumu. Praha v tom má velký potenciál. Namísto toho Praha v nedávné době podepsala výběrová řízení za dvě miliardy na věci, které jsou nepotřebné. Mám na mysli třeba přestavbu Nové radnice a Clam-Gallasova paláce, nehorázných sto devadesát milionů na implementaci protikorupční strategie, hrošinec, sloninec nebo plavecký areál Šutka.

Je třeba investovat i do výstavnictví a kongresové turistiky?

V první řadě je potřeba vyřešit otázku Kongresového centra (KCP). To je i podle odborníků na kongresové aktivity nepoužitelné a nepřestavitelné. Neříkám to proto, že bych na místě KCP raději viděla Kaplického knihovnu. Ta by podle mě měla stát na Letné. To ale těžko projde. Do přestavby KCP by byla potřeba investovat stovky milionů. Levnější bude ho zbořit. Zabírá velice zajímavé místo. Neustále generuje ztrátu a lepší to nebude. Město by se odprodejem okolních lukrativních pozemků nemělo připravit o možnost mít vliv, co místo KCP vznikne. Kromě knihovny by tu mohla být i moderní koncertní síň, která Praze stále chybí. Nerada bych tam nakonec viděla nějaké obchodní centrum. Katastrofální jsou i holešovické a letňanské výstaviště. Zde bych navrhovala ustoupit od vize výstavnictví. V příštím volebním období by se měl už konečně narovnat vztah s Inchebou, se kterou byla podepsána nevypověditelná smlouva.

Příští pátek Deník představí kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího
30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení