Nositelku primátorského řetězu zná 94 procent Pražanů, které oslovila agentura Phoenix Research. Za ní se umístili další, tentokrát bývalí kapitáni Prahy Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda. Zatímco fungování Svobody a Krnáčové lidé hodnotili jako dobré (tedy známkou 3), Hudeček byl jen stupeň od propadnutí.

close Adriana Krnáčová. info Zdroj: DENÍK/ Dimír Šťastný zoom_in

close Bohuslav Svoboda. info Zdroj: DENÍK/ Dimír Šťastný zoom_in

Primátor, který odešel 

„Doplatil na to, že je hodně známý jako bývalý primátor, který ale zklamal svou komunitu," vysvětluje Jan Kubáček, politolog a šéf agentury Phoenix Research. Exprimátor mohl rozhodnout o novém vedení magistrátu, nakonec ale od jednání odešel. A to mu Pražané nejspíš až do teď nemůžou zapomenout.

close Tomáš Hudeček. info Zdroj: DENÍK/ Dimír Šťastný zoom_in

Z desítky nejznámějších politiků lidé hodnotili práci Patrika Nachera, který je předsedou výboru pro výchovu a vzdělávání. O něm už slyšelo 77 procent Pražanů.

„Myslím si, že je to asi díky tomu, že jsem byl veřejně známý ještě před vstupem do politiky. A to jako člověk, který se snaží lidi naučit dobře pracovat s financemi, jaká práva mají při nakupování a který se věnuje bankovním poplatkům," uvažuje Nacher. S jeho slovy souhlasí i politolog Kubáček.

Přeběhlice, o které se mluví dobře

Další překvapení průzkumu je na druhé straně výsledkové statistiky. A to mezi 10 nejméně známými zastupiteli. Mezi nimi je i Monika Krobová Hášová magistrátní přeběhlice, kterou zná jen sedm procent respondentů. Brzy po volbách dala vale TOP 09, za kterou kandidovala, a po dvou letech vstoupila do klubu ČSSD.

Podle Pirátů to udělala proto, aby si udržela dobře placené místo v dozorčí radě Pražské energetiky. O jejím složení rozhoduje právě vládnoucí koalice. I tak dostala od účastníků průzkumu známku 2.

O její hlas byl zájem

Pomohlo jí, že Praha neměla půl roku pořádnou vládu a strany se snažily vytvořit nová spojenectví, pro které byl důležitý každý hlas.

„Zájem o její hlas byl proto mezi oběma tábory velký. Oba se snažily získat většinu. Proto bylo často její jméno skloňováno pozitivně, což Krobové Hášové paradoxně pomohlo u vnímání veřejnosti," míní Kubáček.

Lidé podle něj už pak nevěnovali pozornost jejímu přesunu z pravicové „topky" k sociální demokracii, protože v pražské komunální politice nejsou takové případy ničím novým.

Ti neznámí zastupitelé

Mezi neznámými zastupiteli skončil současný radní Karel Grabein Procházka. Tomu hraje do karet, že je na svém postu radního pro majetek jen krátkou dobu, a proto o něm Pražané ještě příliš neslyšeli.

O moc lépe nedopadl ani Libor Hadrava, který má v radě na starost bezpečnost. Z vedení magistrátu je tak kromě primátorky Krnáčové lidem známý jenom její náměstek Petr Dolínek s odpovědností za dopravu. Jakési povědomí mají Pražané ještě o Janu Wolfovi, radním pro kulturu.

V pražském zastupitelstvu sedí 65 osob. Žádný z nich svou prací nezazářil, ani nepropadl. Nejčastější známkou byla trojka. Pražští politici tak mají příležitost neustále se zlepšovat. Nejlepší hodnocení získali Piráti (2,5), nejhůře dopadli komunisté s hodnocením 3,75.

close Pražští zastupitelé. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Krnáčová: Praha vyhlídkové kolo na Hořejším nábřeží nepotřebuje