Jsou zastupiteli v jedné městské části, ale bydlí v jiné. Takové případy se v Praze objevují každou chvíli, i když tím dotyční politici porušují zákon. Nyní se podobná kauza objevila v Praze 8, kde měla po řadu měsíců místostarostka Alena Borhyová z hnutí ANO bydliště v Dolních Chabrech. Nakonec se kvůli tomu vzdala mandátu. 

Na případ upozornila opozice 

Na situaci upozornili opoziční zastupitelé za koalici Osmička sobě - KDU-ČSL a nezávislí, ke kritice se připojila i ODS a TOP 09. Podle opozice Borhyová porušovala zákon, protože Dolní Chabry jsou samostatnou městskou částí s vlastním zastupitelstvem.

Borhyová tak na základě zákona o volbách do zastupitelstev obcí měla přijít o mandát. Osmička sobě a TOP 09 proto nezávisle vyzvaly magistrát jako nadřazený orgán, aby svolal mimořádné zastupitelstvo, které by Borhyovou odvolalo.

„Posílala jsem minulý týden dopis paní ředitelce magistrátu Děvěrové s tím, že by v zákonné lhůtě 21 dnů měla svolat mimořádné zastupitelstvo. Navíc bychom rádi, aby se na magistrátu zamysleli, jestli jsou vůbec rozhodnutí paní Borhyové od voleb platná," uvedla předsedkyně zastupitelského klubu TOP 09 v Praze 8 Petra Hainzová.

Borhyová nakonec odstoupila

Borhyová měla podle veřejných údajů trvalé bydliště mimo Prahu 8 od konce loňského roku. Poté, co její pochybení na zastupitelstvu vyšlo najevo, si ho změnila zpátky. I když opozice iniciovala hlasování o odvolání Borhyové, ve funkci zůstala, protože ji podrželi koaliční zastupitelé ANO, ČSSD a Strany zelených. "Nechtěl jsem hned upozorňovat média, očekával jsem, že místostarostka Borhyová okamžitě po zasedání zastupitelstva rezignuje," uvedl zastupitel za koalici Osmička sobě Tomáš Němeček. 

To se nakonec stalo, i když o více než týden později. Místostarostka Borhyová v pátek oznámila, že do konce října mandát složí a ze zastupitelstva i vedení osmičky odejde. A to i přes to, že kritiku považuje za přepjatou.

"Dle mého názoru je celá tato kauza řekněme ukázkou přepjatého formalismu, neboť změna mého trvalého pobytu o pár metrů nemá v žádném případě vliv na můj vztah k Praze 8. Svým voličům jsem se nijak nevzdálila," uvedla s tím, že nové trvalé bydliště se nacházelo jen o pár ulic dál od toho původního, aniž by tušila, že se již nejedná o území osmé městské části. 

V praze je to častý jev

Nejde o první případ, kdy některá z městských částí řešila podobnou kontroverzi. Ve skutečnosti je to v Praze poměrně běžný jev, který však obvykle nekončí odvoláním ani rezignací. Pražský deník v minulosti psal o podobném případu v Praze 14, rovněž v případě zástupce starosty, který podle opozice vůbec neměl žít na území hlavního města.

V Praze 5 je zase veřejným tajemstvím, že tamní starosta Radek Klíma žije na Zbraslavi, otazníky vzbuzuje i radní pětky Viktor Čahoj, v minulém volebním období zastupitel Velké Chuchle. A takto by se dalo pokračovat.

Praha je anonymní 

Podle politologa Petra Jüptnera jsou známé případy pouze špičkou ledovce. V Praze, na rozdíl od menších měst a obcí, se totiž jednotlivec snadno ztratí, a tak jsou účelové změny trvalého bydliště poměrně obtížně odhalitelné. Spousta zastupitelů tak může žít někde úplně jinde, než tvrdí.

„Praha je velké město, zároveň do značné míry anonymní, a tak je podmínka dosažení volitelnosti trvalým bydlištěm velmi snadno splnitelná tím, že si prostě kandidát trvalé bydliště zřídí i jinde, než reálně bydlí. Dochází i k zajímavým situacím, kdy je někdo úředníkem městské části a zároveň zastupitelem jiné," uvedl politolog.

Co je to tzv. volitelnost 

Když už se podobný případ odhalí, podle zákona má provinilce odvolat zastupitelstvo na mimořádném zasedání, které má proběhnout do 21 dní. A podle zákona by nemělo pomoci ani to, když si zastupitel rychle opět změní bydliště zpátky. Takzvaná volitelnost, a tedy mandát, mu zaniká v momentě, kdy si ho změnil poprvé.

Háčkem je ale fakt, že odvolání musí schválit zastupitelé. To z problému činí politickou otázku. „Vím minimálně o jednom případě, kdy se zastupitel odstěhoval někam jinam a zastupitelstvo to nechalo být, protože to byl zastupitel koaliční. Nechává se to na rozhodnutí zastupitelstva, které může zvážit i to, jestli se dotyčný odstěhoval někam opravdu daleko, což speciálně v Praze může hrát velkou roli," popsal ústavní právník Jan Kysela. Ve výsledku tak záleží na tom, jestli provinilce jeho kolegové „podrží".

Čtěte také: Místostarostka Borhyová má koalici vysvětlit kauzu s bydlením