Pražský primátor Zdeněk Hřib požadoval od Babiše výměnou za „úřednické ghetto“ spolufinancování dostavby městského okruhu. Konkrétně částku 60 milionů.

Budova vlády patří do centra

Jak uvedl deník Právo, prakticky všichni představitelé parlamentních stran Babišův plán odmítli.

Například podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky patří tradičně sídlo vlády do centra města. Obává se také osudu opuštěných budov ve středu metropole, aby v nich nevznikla například prodejna firmy Apple.

Kvůli problému s Babišovou čtvrtí se v pátek sešel Hřib se starosty dotčených městských částí. Na schůzce se primátor se starosty shodl, že severovýchodní část metropole předchozí vedení Prahy zanedbávalo. V oblasti je nyní plánována výstavba 14 500 bytů.

„Pan primátor nás seznámil s tím, v jakém stadiu je ten projekt, to znamená v žádném, a tak jsme s tím neztráceli čas,“ uvedl starosta městké části Praha 19 Pavel Žďárský. Podle něj vládní čtvrť nakonec postavena nebude.

Podle Babišova návrhu by mělo v Letňanech pracovat až 10 tisíc vládních úředníků, kteří jsou nyní rozeseti po různých budovách v centru Prahy. Pozemky, o které má Babiš zájem, mají celkovou rozlohu 354 tisíc metrů čtverečních.

Současné vedení hlavního města má ale v plánu vybudovat v Letňanech moderní nemocnici, která nahradí Nemocnici Na Bulovce, jejíž objekt je v zanedbaném stavu.