Co vás před lety přivedlo k tomu, že se věnujete módě?

Přivedly mě k tomu vlastní, strašné svatební šaty (směje se). Říkala jsem si, že musím ten standard trochu posunout.

Podívala jste se na svoji svatební fotku a řekla jste si: Takhle ne!?

Sháněla jsem tehdy šaty a ze třech jsem si vybrala jediné, které mi aspoň velikostně byly. Původně jsem šla studovat vysokou školu, ale nějak jsem se tam nedostala, tak jsem začala dělat toto, otevřela jsem první salón ve středních Čechách a už to pokračovalo.

Máte ho stále?

Ne, vyvíjelo se to, salon byl v Sedlčanech, pak jsme se přestěhovali do Příbrami, mezitím jsme otevírali i jinde, ale když se nám narodily děti, s manželem jsme to trochu zredukovali, takže dnes podnikáme v Praze a Českých Budějovicích.

Když k vám přijde takový typický zákazník před svatbou, má zájem spíše o zapůjčení, nebo zakoupení šatů?

České nevěsty jsou pragmatické, takže přistupují ke svatebním šatům tak, že je chtějí mít krásné, ale nechtějí je vlastnit. I když trend se mění a narůstá počet nevěst, které chtějí mít šaty svoje a nové, což je ve světě naprosto standardní záležitost, překvapivě i ve východní Evropě.

Od svatby tedy k plesu. Půjčují si u vás dámy pro tuto příležitost šaty podobně jako na svatbu?

Ano, máme ke koupi luxusní šaty, jejichž cena se pohybuje kolem 20 tisíc korun. Ale samozřejmě, jsou dámy, které chodí na plesy poměrně často a ty pochopitelně nechtějí chodit ve stejných šatech, proto je pro ně výhodné si šaty pronajmout. Vyjde to na nějakých pět tisíc korun a dáma to má s veškerým servisem, upravením přímo na míru. Podobně to provádíme u pánů, úprava délky rukávů či nohavic je samozřejmostí.

Pozorujete, že na plesech v Praze chodí lidé jinak oblečeni než na menších městech?

Ano, myslím, že Praha v tomto směru je pozitivně pragocentrická, je to dáno celkově vyšším životním standardem. Tím se jich ale nechci lidí v menších městech nijak dotknout, sama jsem z venkova. Pozoruji ale často zajímavý paradox, že se Češky bojí, aby nebyly obléknuté až příliš moc hezky.

Aby až příliš nevyčnívaly?

Všude ve světě je to naopak, dámy se bojí, aby nebyly příliš málo slavnostně oblečené. Když dáma neví, jestli jsou vhodné dlouhé šaty, radši si je vezme, aby nepřišla v příliš krátkých. Češky naopak radši zůstanou ve stínu, než aby vyčnívaly. Setkala jsem se třeba s kuriózním případem, kdy si jedna paní půjčila nádherné společenské šaty, jela na ples do Plzně, a když tam vešla a viděla, jak jsou oblečeni ostatní, otočila se na podpatku a šla se převléct, aby zapadla. To je ale spíš taková perlička, obecně lze říct, že dámy u nás hodně pozorně sledují předepsanou róbu, takže přicházejí s konkrétní představou.

Zmínila jste krátké šaty. Jak se díváte na velmi krátké sukně, které jsou na plesech občas též k vidění?

Není to hezké ani na mladých děvčatech. Působí to zbytečně prvoplánově. Zatímco běžně platí méně je více, tady bych to přesně otočila: na plesu je více vhodnější než méně.

Co tedy považujete za takový standard, pro ženu i muže, kteří chtějí vyrazit na ples?

U muže je to určitě tmavý oblek a elegantní košile, žádná strakatina (usmívá se). Pokud jde o slavnostnější ples, například na Žofíně nebo v Obecním domě, určitě pán nic nezkazí tím, když si vezme smoking. Velmi vážit už ale chce, kdy si vzít žaket nebo frak, tam by se mohlo stát, že bude muž příliš vyčnívat a pánská móda je v tomto přece jen konzervativnější než dámská.

Je vždy nutností kravata nebo motýlek?

Pokud jde o uvolněnější ples, třeba maturitní, za nutnost to nepovažuji. Doba se hodně změnila, například obchodní jednání dřív zpravidla probíhala v oblecích, dnes už to vůbec není nutné, manažeři často mají sako, tričko a džíny a osobně na tom nevidím nic špatného. Koresponduje to s dobou, jsme celkově uvolněnější, než jsme bývali. Kouzlo je ale samozřejmě v tom to vystihnout, nebýt nudný.

A co je trendem na plesech u dam?

Plesové šaty se obecně odlehčují, na ústupu už jsou těžší látky, jako jsou satény. Velmi moderní jsou krajka a tyl. A jak už jsem říkala, lepší jsou delší než kratší. Co se barev týče, kromě toho, že vždycky byla a bude moderní černá, která je krásná a lichotí postavě, lze říct, že v posledních dvou letech jsou trendy „barvy-nebarvy", tedy nevýrazné barvy jako make-up, kámen, šedá… zkrátka, ne až tak výrazné. Opět je to ale o tom najít si, co člověku sluší, když dáma vypadá dobře ve výrazných červených šatech, není důvod se jich bát.