„Chceme tomuto místu vrátit váženou tvář, kterou si historicky zaslouží,“ sdělil zastupitel první městské části a předseda tamější dopravní komise Jiří Láryš, který byl iniciátorem projektu.

V posledních letech se totiž ulicí souběžnou s Havelským trhem téměř nedalo projít kvůli stánkařům a jejich načerno parkujícím autům.

Radnice jedná o kamerách

Z ulice zmizí obrubníky a celý její povrch pokryje dlažba. Aby se zabránilo parkování aut, budou na obou koncích přibližně stometrové uličky umístěny pevné kamenné prvky. Hasičské vozy s vysokou nápravou se však na místo dostanou i nadále.

V ulici V Kotcích se objeví několik nových laviček, pítek a také plynových lamp, které jsou jako připomínky dávných časů postupně zaváděny do ulic památkové rezervace.

„Jednáme také o umístění kamer pro zvýšení bezpečnosti,“ řekl Pražskému deníku starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Bude záležet jen na majitelích domů, zda se do ulice vrátí také drobné provozovny, jak tomu bylo v minulosti.

Zahrádky nesmí rušit nájemníky

Radnice Prahy 1 ještě zvažuje, zda tu povolí předzahrádky před případné restaurace. „Museli by však zavírat v předepsaném čase, aby nerušily nájemníky,“ pokračoval starosta Hejma.

Ve spolupráci s památkáři chce radnice první městské části do budoucna iniciovat obnovu zanedbaných historických markýz, které stále jsou na některých domech.

Rekonstrukce ulice V Kotcích má být hotova ještě letos, a to do konce listopadu. Výše nákladů na všechny nutné práce přijde podle odhadu radnice přibližně na 4,5 milionu korun.