Problémy s pohybem na Vítězném náměstí pro handicapované skončí. Praha 6 ve spolupráci s Technickou správou komunikací se totiž chystá přeměnit Kulaťák na bezbariérový prostor. Úprav by se časem měla dočkat i další problematická místa této městské části.

„Pohyb po Praze 6 je mnohdy pro handicapované komplikovaný. Někde je třeba jeden obrubník u přechodu bezbariérový, zatímco druhý je příliš vysoký, takže se na něj vozíčkář bez pomoci asistenta nedostane,“ popisuje problém Daniel Havlík, který je sám odkázán na vozík a pro městskou část vyhodnocuje, na kterých místech mají handicapovaní největší problémy s pohybem.

Ulehčí vozíčkářům i matkám s kočárkem

„Do konce roku budou dokončeny bezbariérové přechody na Kulaťáku u České spořitelny a KFC. Na příští rok je plánový celý komplex úprav, které umožní vozíčkářům dostat se pohodlně od metra Dejvická k úřadu Prahy 6. Letos se náklady pohybovaly řádově ve stovkách tisíc korun, v roce 2011 půjde o miliony,“ říká mluvčí pražské Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Praha 6 začala ve spolupráci s Pražskou organizací vozíčkářů mapovat problematická místa před půl rokem. Projekt Bezbariérová šestka je plánován na dva až tři roky, v současnosti se dokončuje první etapa. Jako první by měly zmizet díry a prohlubně v chodnících.

„Cílem je zpřístupnit všechny hlavní body – aby se postižení dostali z metra na poštu, k lékaři či na úřad. Vítězné náměstí je jedním z prvních míst, kterého se úpravy dotknou,“ říká radní Prahy 6 Ondřej Balatka.

Bezbariérový přístup usnadní pohyb nejen vozíčkářům, ale také matkám s kočárky. Nyní je pro ně například problém dostat se na tramvajovou zastávku Dejvická, kde se bez složitého objíždění či pomoci neobejdou.