Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vinohradskou třídu přetvoří Pražané

Praha - Vinohradská třída se má do dvou let proměnit v moderní městský bulvár. Prý bude přívětivější a bezpečnější pro chodce, cyklisty a cestující tramvají. Nové přechody, více laviček nebo lepší návaznost mezi sady Svatopluka Čecha a náměstím Jiřího z Poděbrad. Tak by si výsledek chystané rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších ulic v metropoli představovali zdejší rezidenti, ale i celá řada dalších Pražanů.

21.3.2015
SDÍLEJ:

Vinohradská uliceFoto: Archiv Deníku

A zřejmě se jim jejich vize splní. Právě v těchto dnech totiž mají unikátní možnost do konečné podoby Vinohradské poměrně významně promluvit. Jinými slovy mohou pomoci připravit samotnou rekonstrukci, což v hlavním městě v jeho moderní historii nebylo a zatím ani není vůbec obvyklé.

„To, co by mělo být normální, je v Praze malá revoluce. Před startem přípravy projektu rekonstrukce se město ptá obyvatel této ulice a okolí, co tu chtějí změnit, co zachovat a jak si ulici po generálce představují," potvrdil náměstek primátorky pro územní plánování Matěj Stropnický (Trojkoalice, SZ).

Diskuzní sezení

Institut plánování a rozvoje (IPR) při pražském magistrátu už připravil urbanistické procházky veřejnosti s architekty, ale třeba i speciální cykloprojížďku nebo komunitní setkání. Zatím se dle Adama Švejdy z IPR těchto akcí zúčastnila zhruba stovka lidí.

„Zatím poslední diskusní sezení s místními jsme měli ve čtvrtek a na sobotu (dnes u budovy Českého rozhlasu pozn. red.) od čtrnácti hodin je připravena další urbanistická procházka," upozornil Švejda. Upřesnil, že veškeré podněty lidí si architekti z IPR zaznamenávají a na základě nich pak v řádu několika měsíců připraví takzvanou koncepční studii, jejíž součástí by zřejmě měly být i konkrétní vizualizace.

Stropnický slíbil, že práce na Vinohradské nebudou další „ždímačkou" na městský rozpočet. „Hlavní město ji nerozkope několikrát, jednou kvůli tramvaji, pak kvůli chodníkům, potřetí třeba kvůli výměně potrubí, pak pro výsadbu stromořadí, ale všechno proběhne koordinovaně a naráz během příštích dvou let," ujistil náměstek primátorky.

Všechno naráz

Připomínky obyvatel prý mají být vyhodnoceny do května. „Pak znovu projednáme s veřejností návrh projektu, který tyto předchozí požadavky zahrne. Teprve poté začne příprava dokumentace a samotná stavba," dodal Stropnický.

Vinohradská třída nebude rozkopaná jednou kvůli rekonstrukci tramvajové trati, podruhé kvůli chodníkům, potřetí kvůli výměně potrubí. Všechno prý Praha udělá naráz a hlavně podle přání místních obyvatel. Jak má podle jejich představ v blízké době jedna z nejvýznamnějších pražských ulic vypadat? Co si přejí změnit a co jim naopak vyhovuje? To vyplynulo i ze čtvrteční diskuse veřejnosti s architekty v Café Royal v Maceškově paláci.

Asi nejproblematičtějším místem Vinohradské je dle názorů místních křižovatka u náměstí Jiřího z Poděbrad. „To je nejhorší a nejnebezpečnější místo. Potřebujeme tu víc přechodů pro chodce i odstranění zábradlí," poznamenal Jiří Štětina, účastník čtvrteční schůzky s architekty. Podle Adama Švejdy i Institutu plánování a rozvoje hlavního města (IPR) bude i tento požadavek zahrnut do chystané koncepční studie Vinohradské ulice.

Návrhy obyvatel 

„Všechny podněty od místních budou brány v potaz. Přejí si například jednotnou mozaikovou dlažbu po celé délce Vinohradské. Totéž platí o odstranění zábradlí. To vadí velké většině účastníků diskusí. Stěžují si i na příliš rychle projíždějící auta, zvlášť v noci. Bude tak třeba auta na Vinohradské zpomalit," zmínil Švejda.

Obecně však prý lidem auta na Vinohradské nevadí. Trvají ale na tom, aby tu získali více rezidenčních parkovacích míst. Chodci by si zase přáli, aby u každé tramvajové zastávky byly instalovány zpomalovací retardéry. Refýže mají být bezpečnější.

„Důležitý je cyklopruh na Vinohradské. Cestující MHD by zase přivítali na každé tramvajové zastávce odpočítávání času do příjezdu tramvaje," uvedla další účastnice schůzky se zástupci IPR Šárka Vořáková.

Radniční dotazníky pro obyvatele

„Potěšilo nás, že lidé se na Vinohradské cítí poměrně bezpečně. Výjimkou jsou sady Svatopluka Čecha. Ty by se navíc, dle přání místních, měly více otevřít do ulice. Lépe se s ulicí propojit," sdělil zástupce IPR. Dalším momentem čtvrteční debaty bylo například zřízení zastávky tramvaje Vinohradská přímo v ulici Vinohradská. „Stávající zastávka je pro cestující příliš daleko," dodal Švejda.

Náměstek primátorky pro územní plánování Matěj Stropnický (Trojkoalice, SZ) ujistil, že cílem podobných schůzek je oslovit a zapojit do tématu rekonstrukce Vinohradské co nejvíce lidí.

„Více než třináct tisíc domácností v okolí Vinohradské našlo ve své schránce dotazník, prostřednictvím kterého mohou vyjádřit své nápady a náměty," sdělil náměstek Stropnický a připomněl, že v sobotu (dnes pozn. red.) se lidé mohou zúčastnit další urbanistické procházky, na níž budou moci uplatnit své nápady a připomínky. Sraz je naplánován na čtrnáctou hodinu u budovy Českého rozhlasu.

Autor: Jakub Krupka

21.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Ondřej Kolář.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

„Vyměníš slámu za ovce?“ I tuto větu můžete tento týden slýchat v Tyršově domě na Újezdě. Nebojte se, nezměnil se ve směnárnu zemědělců ani v blázinec. Koná se tu již 17. ročník festivalu Deskohraní, na kterém si můžete zahrát 501 druhů stolních her a například tak povyměňovat slámu za ovce v oblíbených Osadnících z Katanu.

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení