Původně se přitom spoléhala pouze na odhad, podle kterého jich je polovina ve špatném zdravotním stavu.

Takový postup se ale nelíbil místním obyvatelům, kteří 
v srpnu 2014 založili iniciativu Belgická žije. V petici proti kácení dohromady sesbírali přes 3 tisíce podpisů a docílili toho, že TSK prozatím kácení odložila a nechala v prosinci zpracovat nezávislý znalecký posudek.

A podle informací Pražského deníku je tento dokument 
už vypracovaný a vyplývá 
z něj, že v havarijním stavu je pouze deset ze 72 stromů, které měly padnout k zemi. Navíc je v něm doporučeno, aby rekonstrukce ulice proběhla 
s ohledem na většinu zdravých stromů. Potvrdilo se tak podezření aktivistů, že je většina stromů zdravých.

Vyhráno ale zatím zdaleka ještě není. Posudek má jistě svoji váhu, závazný pro TSK však není.

Stromořadí ale má ještě jednoho důležitého zastánce, radnici Prahy 2. „O zachování aleje v Belgické se zasazuji osobně i náš odbor životního prostředí. Když přišlo rozhodnutí Technické správy komunikací (TSK), že chce takto radikálně kácet, byli jsme opravdu velmi nemile překvapeni. Postavili jsme se samozřejmě proti tomu a okamžitě jsme podali odvolání," tvrdí starostka druhé městské části Jana Černochová (ODS).

Kácení jen kvůli zjednodušení

Pokud tedy není hlavním důvodem plánovaného kácení špatný stav, je otázka, proč TSK chtějí cennou alej likvidovat. S možným vysvětlením přichází mluvčí sdružení Belgická žije Martin Švihla: „Stromy mají být pokáceny 
z technických důvodů, aby se rekonstrukce ulice dělala jednodušeji, což je pochopitelné ale není to omluvitelné" myslí si.

Také Jana Černochová si myslí, že kvůli opravě běžné ulice není nutné dělat tak velké zásahy. „Určitě existují šetrnější metody, jak vyřešit rekonstrukci komunikace a nepokácet stromy, z nichž tu některé stojí už 80 let. Přijde mi perverzní, že naše generace by se měla rozhodnout, že zcela vykácí jednu alej a zasadí tam nové a navíc nevhodné stromy," kritizuje starostka.


V případě, že se podaří stromořadí jako celek zachránit, bude nutné se o něj začít starat. Iniciativa Belgická totiž TSK viní z toho, že péči dosud výrazně zanedbávala. U několika stromů, kde by hrozilo nebezpečí pádu větví na chodce, se ke kácení bude muset přistoupit v každém případě. Otázkou však zůstává, jestli se tak nenaruší jednotný ráz aleje.

Podle odborníka na řez stromů Pavla Škopka sice postupná obměna celkový vzhled stromořadí do jisté míry ovlivní, zásadní problém 
v tom ale nevidí. „Vždycky záleží případ od případu, ale pokud je jen malá část stromů, které nejsou zdravotně způsobilé, přikláněl bych se k postupné obměně," říká zahradník z firmy Škopek – sadové úpravy.

Na Smíchově už stromy padly

Případ z Belgické ulice ale není jediným tohoto druhu 
v Praze. Nedávno se řešil také osud stromů na Janáčkově nábřeží na Smíchově. Několik desítek jich tu ale již bylo údajně kvůli špatnému stavu pokáceno. Místním obyvatelům se je sice nepodařilo zachránit, z jejich podnětu se ale případem bude zabývat Česká inspekce životního prostředí.

Také na kraji parku Klamovka by mohlo padnout kolem 70 stromů. Developer zde totiž chce postavit devítipatrovou budovu, proto si zažádal o povolení k odstranění dřevin. Prozatím ale neúspěšně a žádost tak byla zamítnuta.

O stromy se nikdo dlouhodobě nestaral, proto jsou některé ve špatném stavu

close Mluvčí občanské iniciativy Belgická žije Martin Švihla. zoom_in Spolu s několika sousedy z Belgické ulice založil občanské sdružení na záchranu cenné aleje. Kromě sepsání petice je jeho snahou informovat veřejnost o nebezpečí kácení. Budoucnost stromořadí ale Mluvčí občanské iniciativy Belgická žije Martin Švihla podle svých slov předpovědět nedokáže.

Čím si vysvětlujete, že tolik lidí hlasovalo v anketě Alej roku pro stromořadí v Belgické?

Jednak to znamená, že je alej moc hezká a také, že dokázala zaujmout tolik lidí především z okolí. To je moc důležité, protože z toho plyne, že se lidé věnují tomu, co se kolem nich děje.

Kolik stromů je celkem v aleji 
a kolik jich má být pokáceno?

V Belgické ulici je na půl kilometru 75 stromů. V jedné části ulice proběhne chystaná rekonstrukce v jiném režimu a zde jsou tři stromy, TSK tedy požádala o kácení 
v 72 případech.

Kdy mají být stromy pokáceny?

Podle původního plánu 
v projektové dokumentaci mělo kácení proběhnout 
už na začátku roku 2014, ale co bude teď, se dá těžko odhadovat.

Jak vznikla iniciativa Belgická žije?

Dali jsme se dohromady 
s několika sousedy na přelomu srpna a září loňského roku a rozhlásili jsme po okolí, co chystáme. Připojilo se hodně dalších a měli jsme radost, že nás podpořilo i přes 30 místních firem. Naší petici také podepsaly 3 tisíce lidí, asi polovinu v online podobě, polovinu na papíře.

Jak alej podporuje městská část Praha 2?

Než jsme se o celou kauzu začali zajímat, byla aktivita ze strany Prahy 2 velmi malá. Pak se ale rozhlásilo, že existuje velké nebezpečí kácení stromů a paní starostka se 
za ulici veřejně postavila 
a napsala o tom i do novin naší městské části. Osobně jsem s ní ale nejednal.

Alej objektivně není v dobré kondici. Co s tím?

Musí se o ni pečovat a postupně obnovovat. To se bohužel dosud nedělo, proto jsou některé stromy ve špatném stavu. V Praze se tímto způsobem přece takto běžně postupuje: nejprve se o stromy nepečuje, pak se pokácí a vysadí nové.

Takže kdyby se v rámci péče některé stromy pokácely, vám by to nevadilo?

Samozřejmě, že ne. To je pochopitelně běžná údržba 
a krok správným směrem.

Alej BelgickáV anketě Alej roku 2014 skončila mezi 61 nominovanými z celé republiky na třetím místě. Se 742 hlasy zvítězila v kategorii Alej roku Prahy 2014. O tento titul spolu s ní bojovaly ještě: Vinořská alej, Hostavická alej, Alej v Jeřické, Lipová alej na Ďáblickém hřbitově. Anketu pravidelně pořádá organizace Arnika.