„Hlavní dominující postavou vinobraní je samozřejmě osobnost Aloise Jiráska, který žil u nás v Praze 2 na Vyšehradě před 110 lety," řekla Černochová. Proto každý Alois nebo každý Jirásek, který v sobotu na Grébovku zavítá, dostane skleničku burčáku zdarma. „Když to bude osoba, která se bude jmenovat Alois Jirásek, dostane dvě sklenky," dodala starostka.

Vinobraní začne v pátek 27. září na náměstí Míru, kde budou umístěny vinařské a řemeslné stánky a kde bude hrát cimbálová muzika. Hlavní program se bude tradičně konat v nově opravených Havlíčkových sadech, tedy v takzvané Grébovce.

Pro návštěvníky, kteří nebudou muset platit žádné vstupné, budou připraveny tisíce litrů burčáku jak přímo z vinohradů z Grébovky, tak i ze všech vinařských podoblastí Moravy. Loni se při akci vypilo asi 25.000 litrů burčáku a přišlo asi 20.000 návštěvníků. Pořadatelé si letos přejí tento výsledek překonat. Úspěch akce bude hodně záležet na počasí.

Podle vinařů je letošní úroda kvůli studenému jaru a suchému létu o dva až tři týdny opožděná. Burčák tak proto budou muset o něco dosladit. Doufají, že v následujících týdnech ještě slunce pomůže kvalitu hroznů zvýšit.

Děti si užijí Šemíka a osvobodí Kazi s Tetou

Kromě možnosti ochutnávky více než desítky burčáků z různých českých a moravských vinohradů se návštěvníci mohou těšit na doprovodný program. Vystoupí zpěvák Pavel Dobeš, Kamil Střihavka nebo rocková legenda Progres. Zábava bude připravena i pro děti. „Budou moct například dovést Šemíka k Vyšehradu, vysvobodit Kazi a Tetu nebo rybařit jako Přemysl ve Vltavě," dodala Černochová.

Jiráska připomenou také divadelní hry, například Libuši to sluší v podání Evy Hruškové a Jana Přeučila. Návštěvníci si mohou prohlédnout vilu podnikatele Moritze Gröbeho. Vyhodnocena bude soutěžo nejkrásnějšího psa Prahy 2, kterou vyhlásila radnice.

V Grébovce se každoročně sklidí kolem 13.000 kilogramů hroznů,z nichž se získá přibližně 9000 litrů vína. Na letošní Národní soutěži vín získalo víno z Grébovky několik ocenění.

V minulosti se konalo na Vinohradech pouze jedno vinobraní, které společně pořádaly městské části Praha 2 a 3. V posledních letech si ale obě radnice připravují vlastní oslavy vína. Praha 3 letošní vinobraní naplánovala na tento pátek a sobotu.