Lidé mohou ochutnat bílá, červená a růžová vína z českých a moravských sklepů spolu s burčákem také na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde dvoudenní Vinohradské vinobraní začalo už v pátek.

Vinice svaté Kláry patří mezi nejstarší v Praze

Návštěvníci vinobraní v Troji budou pít vína z místní vinice svaté Kláry i od dalších vinařů z Čech a Moravy. Vinice, která je jednou z nejstarších i největších v Praze, spadá od roku 1995 pod správu botanické zahrady.

V roce 2003 byla obnovena výroba vína a od sklizně 2009 hrozny zpracovávají místní vinaři přímo pod vinicí v nově vybudovaném sklepě s moderní technologií. Celoročně mohou zájemci ochutnat jejich produkci v místní vinotéce.

Vyrobte si vlastní burčák nebo zkuste šlapání hroznů

Na 13. ročníku Vinobraní na Pražském hradě mohou příchozí ochutnat čerstvou hroznovou šťávu vylisovanou na replice historického ručního lisu nebo moravský burčák. V Míčovně Pražského hradu je připravena degustace vín. Návštěvníkům Královské zahrady budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklorní soubory z Kyjovska.

Na Vypichu si příchozí mohou vyrobit vlastní burčák, zahraje několik kapel, přichystána jsou klání ve šlapání hroznů, přednášky o víně, výstava zemědělských strojů, dětská zóna nebo ohňová show.

V Troji stojí základní vstup na vinobraní 200 korun, vstupenka zahrnuje vstup do venkovní expozice i do skleníku Fata Morgana. Do Královské zahrady je vstup zdarma, degustace v Míčovně vyjde na 120 korun. Za vinobraní na Vypichu zaplatí dospělí 99 korun v předprodeji a 150 korun na místě. Akce na náměstí Jiřího z Poděbrad je zdarma.