Podle nich Čína porušila mezinárodní dohody, vnikla do vietnamských vod a její plavidla narážejí do vietnamských lodí.

Akci pořádalo sdružení vietnamských vojenských veteránů v Česku. Na demonstraci dohlížela policie. Na vody v Jihočínském moři si dělají nárok obě země. Jejich spor se vyhrotil poté, co Peking počátkem května ve sporné oblasti instaloval těžební plošinu a Hanoj tam na obranu svých zájmů vyslala plavidla.

„Vietnamci zažili dlouhou, krutou válku, proto milují mír a snaží se ho udržet, a to i s Čínou. Ačkoli jsme daleko od Vietnamu, milujeme svou vlast. Možná je tu hodně lidí, kteří už mají české občanství, máme ale povinnost bojovat za svou zemi," řekl médiím za pořadatele Le Duy Ky.

Nazval čínský postup agresí. Organizátoři s sebou měli protestní prohlášení, které chtěli předat čínskému velvyslanectví. To se jim ale nepodařilo. Z čínské ambasády nikdo nereagoval.

Vlajky i slaměné klobouky

Demonstranti téměř zaplnili Pelléovu ulici, kde ambasáda sídlí. S sebou měli rudé vlajky se žlutou pěticípou hvězdou. Mnozí měli na sobě červená trička a na hlavě červené čepice či čelenky. Několik mužů si obléklo uniformu, pár žen mělo tradiční slaměný klobouk.

Na transparentech byly většinou čínské nápisy, objevila se ale i anglická a česká hesla: Číno, ruce pryč od Vietnamu, Zastavte Čínu či Vypadněte z Vietnamu. Na akci přišly celé rodiny s dětmi. Na pořádek dohlížela policie. Na místě byli i těžkooděnci se psy.

Akci pořádal Vietnamský svaz veteránů války žijících v ČR. Podle organizátorů se protestu zúčastnily 2000 lidí. Do Prahy z regionů dorazilo 20 autobusů, další lidé přijeli svými auty či hromadnou dopravou.

„Přes veškeré námitky ze strany vietnamské vlády záměrně a provokativně použitím větších lodí narazily (čínské lodě) na naše vietnamské lodě a s pomocí několika vodních děl s velkým výkonem zaútočili na vietnamské pobřežní stráže i na pracovníky vietnamského ředitelství pro rybolov," uvedli v pozvánce na nedělní protestní akci pořadatelé. Podle nich Čína zničila osm vietnamských lodí, šest lidí bylo těžce zraněno.

„Číno, vypadni"

Demonstrace trvala zhruba dvě hodiny. Poté se účastníci začali v klidu rozcházet. Menší průvod protestujících na závěr ještě několikrát prošel ulicí před ambasádou se skandováním: Číno, vypadni. Mezi demonstrujícími procházely ženy a sbíraly od nich odpadky a prázdné plastové lahve, aby místo zůstalo čisté.

Jihočínské moře, jímž vedou významné námořní trasy a v němž se předpokládají rozsáhlá naleziště nerostných surovin včetně ropy, je předmětem vleklého sporu mezi Čínou a dalšími asijskými státy - Vietnamem, Filipínami, Brunejí, Malajsií a Tchaj-wanem.

Peking si činí nárok na takřka celou oblast. Vztyčení ropné plošiny je vnímáno jako jeden z nejprovokativ­nějších kroků v této lokalitě. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun vyzval Čínu a Vietnam, aby svůj spor o výsostné vody vyřešily pokojnou cestou.