Podle některých reakcí jde o důležitý apel, vyslaný navíc z pohledu dítěte. Podle kritických ohlasů výzva příliš generalizuje. Posuďte sami:

Předseda ve Strašnicích sídlícího spolku Metaculture Daniel Dvořák řekl Pražskému deníku, že k počinu ho motivovala tíživá atmosféra v jemu blízkých rodinách. Celý jeho komentář si můžete přečíst zde:

Animovanou výzvu jsme se rozhodli vytvořit na základě zkušeností bližšího i vzdálenějšího okolí. Polarizace postojů k tématu Covid tam skutečně graduje a negativně se promítá do jejich mezilidských vztahů. A to ať už v rovině rodinné či přátelské. Nejedná se o jeden či dva příběhy, počet podobných zkušeností se nám zdál alarmující, a tak jsme se jako spolek rozhodli k situaci vyjádřit. Snad se nám takové uchopení - pomocí animovaného spotu, alespoň trochu zadařilo. Je pravda, že se někomu může zdát, že v našem apelu příliš paušalizujeme, ale video fakticky demonstruje pohled jedné dívky.

Covidové oddělení v litoměřické nemocnici.
PŘEHLEDNĚ: V čem je omikron zrádný a co na něj (ne)zabírá

Poměrně jednoduchá forma, kterou jsme použili, se nám zdála být nejčitelnější a má potenciál veřejnost oslovit. Navíc jasně pojmenovává problematiku, která nás pálí: vyhrocené covidové spory, které mohou překrýt tradiční hodnoty rodin či přátel. Video se slušnou rychlostí šíří po sociálních sítí, ohlasy jsou vesměs pozitivní, ale samozřejmě jsme pod sdílenými snímky vyčetli i velmi kontroverzní diskuze. Je otázka, zda jsme tím v takovém případě nerozdmýchali další oheň…

Ve většině případů má ale snímek velmi kladné hodnocení a veřejnost je za podobnou iniciativu vděčná. Tím dostáváme odpověď, že rozhodně nejsme sami, koho velmi dusná atmosféra v rodinách a jiných kruzích tíží. Video má za úkol připomenout, že spory vyvolané covid diskuzí mohou zatemnit nejen náš vlastní interní svět, ale především svět našich nejdražších, dětí, kteří se tak mohou stát dalšími oběťmi tohoto náročného období, které i tak zapříčinilo mnoho ztrát na všech frontách.

Ilustrační foto.
Volejte svým prarodičům, nabádá spolek v animovaném videoklipu

Rádi bychom na video navázali a to dalšími podobnými spoty, které by se pokusili ve zkratce pojmenovat destruktivní dopady pandemie a vyzvat společnost k novým otazníkům. Je pro nás zásadní motto, abychom nemoralizovali, a nedávali odpovědi, které ani nemáme, ale pouze otevírali některá témata, které ve společnosti viditelně rezonují.