Piráti silnic přitom mohou celé místo zablokovat a způsobit komplikace všem řidičům.

„V případě ulice Strakonické, kde je vyhrazený jízdní pruh, policie protiprávní jednání zadokumentuje. K tomuto přistupuje zejména z důvodu, že na komunikaci není v současné chvíli bezpečné místo, kde by se dal přestupce zastavit,“ říká policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Samotná policejní kontrola by zde mohla způsobit dopravní komplikace.

Dle jejích slov jsou policisté v místě přítomni a pořizují záznamy. „Stejně jako na ostatních místech a úsecích budeme dohlížet na bezpečnost a plynulost silniční dopravy. Dopravní policisté také počítají s tím, že v případě dopravní nehody, která se stane na objízdných trasách, budou tyto události řešit prioritně, aby byly dopravní komplikace minimální," řekla Siřišťová.

V případě zjištění protiprávního jednání policie provozovatele vozidla předvolá k podání vysvětlení nebo věc oznámí na příslušný správní orgán.

Bourání rampy na Barrandovském mostu.
PODÍVEJTE SE: Na Barrandovském mostu se bourá rampa, tvořily se kolony

Za sobeckou jízdu v pruhu pro autobusy, taxi a složky integrovaného záchranného systému podle policistky aktuálně hrozí sazba 1500 až 2500 korun, ale bez bodů. 

Zákon stanoví, že na průjezd vyhrazeným pruhem nemají nárok ani řidiči přepravních společností, jako je třeba Uber. Klasické taxi smí pruh využít jen v případě, že veze zákazníka. Vozidla integrovaného záchranného systému mohou pruhem jet pouze tehdy, mají-li zapnutý maják.

Technická správa komunikací (TSK) má pro rozpoznání této jízdy detekční systém, který vozidla odhalí a zaznamená. Jak ale potvrzuje mluvčí TSK Barbora Lišková, technologie je nainstalována zatím pouze v Evropské ulici.

Pod dohledem kamer

Pirátská cesta po Strakonické se ale ani tak nemusí vyplatit. „Celé okolí během oprav podrobně monitorují kamery,“ vysvětluje Lišková.

Nový pruh dlouhý přes dva kilometry byl na přetížené výpadovce dokončen teprve v minulém týdnu. S celkovými šesti kilometry délky tak jde nyní o nejdelší autobusový pruh v Praze.

K zastávce Malá Chuchle míří vpravo, za ní se nachází vlevo kvůli lepšímu odbočení autobusů na Lihovar.

Oprava Barrandovského mostu pokračuje i ve večerních hodinách.
PODÍVEJTE SE: Oprava Barrandovského mostu prošla první zkouškou

Kvůli opravám Barrandovského mostu a zúžení Strakonické kvůli bourání nájezdové rampy, které potrvá deset dní, se včera ráno tvořily kolony i na dalších místech v Praze.

V ranní špičce sjížděla auta pomalu ve směru z Barrandova, intenzivnější byla doprava také na některých objízdných trasách. Ucpával se Pražský okruh, ulice Komořanská, K Přehradám a most Závodu míru.

Na čtvrtém stupni

Kolony jsou zatím srovnatelné s předchozími dny. Ve středu kolem deváté hodiny byla na Strakonické doprava na čtvrtém stupni z pěti.

Na mostě jsou vždy průjezdné tři pruhy v každém směru, omezení potrvá až do 2. září.