„Spouštíme novou náborovou kampaň. Hledáme ty, kteří chtějí dělat práci snů, která má navíc smysl. I když to není vždy jako v akčním filmu a někdy nám není do tance…,“ informovala pražská záchranka prostřednictvím sociálních sítích v úterý, kdy poprvé práci Klusákova týmu ze společnosti Hypermarket film ukázala veřejnosti.

| Video: Youtube

V prvním klipu s názvem „Fontána pre Marka“ si Zelinka coby zdravotnický záchranář užívá „nekončící pohody“, načež v klidu přijímá hovor dispečerky o případu infarktu na Vinohradech. Hlas známého dabéra Pavla Rímského pak přizná: „No dobře, trochu vám kecáme – úplně takhle to u nás nevypadá.“ Po zobrazení reálnějších situacích, s nimiž se zaměstnanci zdravotnické záchranné služby mohou setkat, zazní zmíněný slogan náborové kampaně.

Ňuňuňu!

Druhé video pak nejdříve lživě láká život jako v akčním filmu, jehož titulním hrdinou je opět Zelinka jakožto „SuperMarek“. Skutečnost je v tomto případě vyobrazena pomocí zásahu u seniorky v parku, které záchranář ováže zraněnou nohu a ona jej ocení láskyplným: „Ňuňuňu!“

| Video: Youtube

„Rádi bychom z celého srdce poděkovali všem, kteří nám s natáčením videoklipů ochotně pomohli. V posledních měsících cítíme velkou podporu veřejnosti, ale že pro nás někdo udělá něco takového, jsme vážně nečekali. Povedla se nám velká věc a jsme přesvědčení, že je z obou klipů cítit nadšení, se kterým jsme do toho všichni šli,“ uvedla Jana Poštová, tisková mluvčí ZZS HMP. Dodala, že bez nároku na honorář kromě Klusáka a spol. pracovali rovněž figuranti a společnosti poskytly zdarma prostory k natáčení či rekvizity.

Magistrátní organizace chce pomocí kampaně nálakat zdravotnické záchranáře, operátory řadách i lékaře nebo řidiče sanitek. Láka je na zaměstnanecké benefity včetně výjezdového příplatku či bydlení v Praze. Poštová nicméně upozorňuje: „Mnozí absolventi zdravotnických škol se během studia připravují na zásahy u těch nejvážnějších událostí. Každodenní realita práce u záchranné služby pak může být často jiná než jejich představy, se kterými si toto povolání zvolili.“

Zachraňuj v Praze
Více informací o náborové kampani zdravotnické záchranné služby najdete ZDE.

Podle mluvčí pražské záchranky totiž zdravotníci a záchranáři sice zasahují u vážných případů, kdy jde o život, avšak velkou část pacientů tvoří chronicky nemocní senioři, kteří se nemají na koho jiného obrátit. „Jen v Praze tvoří lidé starší 60 let přibližně polovinu pacientů záchranné služby,“ doplňuje Poštová.

Ředitel Petr Kolouch si v této souvislosti pochvaloval fungování takzvaného „létající krizový tým“, který poskytoval na jaře při výskytu nemoci covid-19 pomoc například v domovech důchodců či zařízeních sociálních služeb. Podle Koloucha nabízejí další inspiraci pro péči o pacienty v domácím prostředí například skandinávské země.

Radní: Záchranáři byli velkou oporou Pražanů

„Metropole se rozrůstá a my plánujeme rozšiřovat síť výjezdových základen i posilovat zdravotnický tým, abychom i nadále dosahovali vynikajících dojezdových časů,“ řekl šéf pražské záchranky k aktuální kampani.

Pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě) v tiskové zprávě uvedla, že během koronavirové krize „prokázali zaměstnanci pražské záchranky obrovskou obětavost a flexibilitu a byli velkou oporou Pražanů, jejich fungování přispívalo ke zklidnění a zvládnutí situace“. I vzhledem k současné zhoršující se situaci se šířením nákazy (nejen) v hlavním městě, Johnová věří, že kampaň splní svůj účel a o„ práci snů, která má navíc smysl“ se přihlásí dostatek zájemců.