„Každý kontrolovaný řidič byl podroben dechové zkoušce na přítomnost alkoholu. V případě, že řidič před jízdou alkohol nepožil, obdržel malý dárek od zástupce Českého svazu pivovarů a sladoven," konstatoval v sobotu Jakub Vinčálek ze středočeského policejního ředitelství.

Bilance to přitom byla stoprocentní. Nárok na odměnu v podobě plechovky nealkoholického piva měli opravdu úplně všichni. Ano, nikdo nezhřešil; všichni řidiči, které policisté zastavili během čtyřhodinové akce, byli zcela „čistí".

Protentokrát. Problémy se šoféry, kteří si před jízdou přihnuli něčeho ostřejšího, ale přetrvávají. Právě proto se policie zapojuje i do této formy propagace pití nealkoholického piva. Dopraváci společně s policejními preventisty – aniž by kladli důraz na doporučení konkrétního výrobku či značky – potvrzují a radí: tohle je jeden bezpečných způsobů, jak dodržovat pitný režim, pro zachování řidičovy pozornosti obzvlášť důležitý.

„Ano, chceme rozšířit povědomí o nápoji pro řidiče, který je možnou alternativou z hlediska bezpečnosti a dodržování dopravních předpisů," potvrzuje Vinčálek.

V rámci kampaně Řídím – piju nealko pivo ovšem policisté v celé republice chtějí nejen poradit, ale také odradit. Při setkáních s řidiči v rámci dopravních kontrol proto také varují. Upozorňují na oběti a zbytečné tragédie, k nimž na silnicích dochází kvůli právěalkoholu.