„Většina prací by se měla stihnout příští rok, případné dodělávky pak ten následující,“ tvrdí primátorův náměstek Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09). Rozšířen má být zejména prostor pro pěší. Na náměstí budou moci vjíždět jen automobily s povolením. „Konečně začne Václavák sloužit své původní funkci, náměstí jako takovému bez zbytečných bariér, a více se otevírat lidem,“ doufá primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Revitalizace se bude týkat části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice. V rámci ní tu vznikne nové stromořadí a dojde k rozšíření chodníků.

Na prostranství přibudou pítka a také základna pro umísťování vánočního stromu. Veškerá zeleň bude zavlažována pomocí automatického systému. „Cílem revitalizace je vytvoření moderního náměstí v centru metropole, které dokáže nabídnout návštěvníkům atraktivní příjemné prostředí,“ říká Hlaváček.

Lípy místo platanů

Původní plán počítal s tím, že na prostranství budou vysazeny platany. Současné vedení města by na něm však raději vidělo lípy. „Zjišťujeme, zda existuje odrůda, která tolik nesmolí,“ vysvětluje Hlaváček.

Vedení metropole také jedná s Prahou 1 a soukromým investorem o nájezdových rampách do podzemních garáží, které nejsou součástí samotného projektu revitalizace dolní části náměstí.