Mezi podpořenými stipendisty tvoří velkou část studenti gymnázií, zdravotnických či počítačově a pedagogicky zaměřených oborů z celé ČR. Do programu pro žáky SŠ a VOŠ se mohli přihlásit i dospělí, kteří si chtěli dodělat maturitu. Vedle školních výsledků a ekonomické situace žadatelů komise při výběru zohledňovala také motivaci nebo mimoškolní činnost. Vybraní středoškoláci dostali 14 tisíc korun na školní rok, stipendisté z VOŠ pak 21 tisíc korun.

Roma Big Top – CIGI CIGI CIRKUS,workshop klaunského a artistického umění
OBRAZEM: Náplavku roztančili Romové

Kromě vzdělávání posilují vlastní identitu


„V loňském roce, kdy jsme stipendijní program zahájili, jsme mohli díky němu podpořit na šedesát romských studentů. Letos jich máme o pětadvacet víc a zájem o stipendium je stále větší," řekla manažerka stipendijního projektu Jitka Votavová z organizace Romea.
Díky stipendijnímu programu mohou romští studenti získat také například vzdělávací kurzy a v případě potřeby i doučování. Podle Votavové se účastní i pravidelných vícedenních setkání, kde kromě dalšího vzdělávání posilují vlastní identitu a navazují přátelské vztahy s dalšími studenty. Absolvují také dobrovolnickou službu v rozličných organizacích, například v nízkoprahových pro děti a mládež.

Ilustrační foto.
Čeští Romové, kteří přežili holokaust, dostanou odškodnění