Jednotlivé pracovníky nominují jejich nadřízení, vítěze kategorií pak vybírá odborná porota. „Práce vás všech je mimořádně náchylná k pocitu vyhoření. Pracovat s odsouzenými znamená každodenně se zklamávat a může to sklouznout k tomu, že člověk svou práci dělá jen mechanicky. Ať bude důvěra zklamána kolikrát chce, je potřeba dát ji těm lidem znovu," řekl oceněným při slavnostním večeru na pražské Staroměstské radnici ministr Robert Pelikán (ANO).

Unikátní dílna funguje 20 let

Cena za mimořádné zásluhy putuje do dřevomodelářského kroužku v odolovské věznici. Unikátní dílna, kterou založil tehdejší vychovatel Hetflejš, funguje 20 let. Od počáteční výroby drobných hraček přešel kroužek k renovaci a posléze i výrobě smyčcových a bicích hudebních nástrojů.

Zájmovou skupinou prošlo šest desítek odsouzených, kteří se podle Vězeňské služby na svobodě už nevrátili k trestné činnosti. Na fungování dílny se podílí i strážný Staněk, bývalý profesionální hudebník. Ten navíc představuje vyrobené nástroje vězňům i veřejnosti na charitativních koncertech.

„Zájem mezi odsouzenými o dílnu je veliký. Motivujeme je upřímnou snahou, na nic si nehrajeme. Snažíme se dělat to, co umíme," popsal Staněk s tím, že někteří z vězňů se naučeným dovednostem věnují i po propuštění.

Tři muži a jedna žena zachránili životy

Nejdelší potlesk v sále si vyslechli tři muži a jedna žena, kteří získali uznání za záchranu životů. Operátor z liberecké věznice Ladislav Venclák absolvoval náročný a svého druhu první zákrok v ČR, aby mohl darovat kostní dřeň. Přestože po odběru z pánevní kosti sám téměř přišel o život kvůli srdečnímu kolapsu, chce operaci za několik měsíců podstoupit znovu kvůli dalšímu pacientovi.

Venclákův kolega z brněnské vazební věznice Miloš Jeřábek si zase letos v lednu povšiml požáru rodinného domu a vyburcoval ze spánku jeho majitele, pak jim pomáhal bojovat s ohněm až do příjezdu hasičů.

Dozorce Jan Skála z věznice ve Stráži pod Ralskem zachránil masáží srdce staršího člověka. O svém činu se nikomu nezmínil a vedení Vězeňské služby se o události dozvědělo až z děkovného dopisu od obyvatel České Lípy.

Čtveřici zachránců doplňuje probační asistentka Světla Svobodová z Plzně, které loni v létě napsal klient sms zprávu, že se chce zabít. Po telefonu ho zklidnila a zjistila, kde se nachází. Policie díky tomu muže našla a odvezla ho do nemocnice. O několik dní později muž ženě zavolal a poděkoval jí.

Mezi týmy Vězeňské služby uspěli například zaměstnanci terapeutického programu pro pachatele násilné trestné činnosti z vinařické věznice. Hlavním cílem projektu, který pokračuje sedmým rokem, je předcházení recidivě. Odsouzení se v programu učí pracovat s emocemi, řešit konflikty a vyhýbat se impulzivnímu chování.

Z civilních zaměstnanců bezpečnostního sboru ocenil ministr mimo jiné i vedoucího lékaře ze znojemské věznice Jaroslava Kytlicu, a to jak za jeho vysokou odbornost, tak za přístup k odsouzeným.