Jmenuje se Integrace do společnosti a má pomoci trestaným lidem. Nabízí jim jak sociální rady, tak především pomoc psychickou.

„Začínáme za nimi docházet přibližně půl roku před tím, než je propustí. Když pak vězení opustí, tak za námi dochází na individuální terapie,“ řekla autorka projektu Zuzana Stancová.

Hlavním cílem terapie je zařadit člověka zpátky do společnosti. „Když se vrátí do rodiny, tak se vrací jiný člověk a členové rodiny jsou už také jiní. Ačím je trest delší, tím je to horší. Učí se navazovat vztahy a zvládat krizi v rodině,“ popsala Stancová.

Pokud prý člověk nemá takové štěstí a nemůže se vrátit do rodinného zázemí, pomáhají mu například najít bydlení nebo práci. Důležité prý také je, aby se člověk dovedl zabavit ve volném čase, našel si zájmy a přátele.

Magistrát očekává, že zájem vězňů o tyto služby stále poroste.

„Zapojit by se mělo přibližně na dvě stě lidí. Ti budou v září rozděleni do jednotlivých skupin,“ tvrdí radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček. Ročně tento projekt vyjde pražskou radnici na 1,2 milionu korun.

S vězni pracuje město obdobným způsobem už šest let. Od roku 2001 nabízí alternativní metodu trestu.

„Jde o to, že si člověk část trestu odbývá docházením na terapie, kde s ním rozebíráme, proč ten který čin spáchal a zda svůj postoj změnil. Snažíme se vštípit mu změnu postoje a jednání,“ popsala Stancová.

Terapie může trestanci nařídit soud a trvají obvykle půl roku. Tento druh trestu je ale určen jen pro pachatele odsouzené podmíněně nebo pro ty s podmíněným propuštěním. Za šest let prošlo kurzem asi 780 lidí. Stancová prý s nimi zůstává v kontaktu i po skončení terapie. „Sleduji, jaký je jejich osud,“ potvrdila.