Od počátku letošního roku přijali do stanice v Jinonicích zvířecí záchranáři celkem osmdesát veverčích pacientů, skoro polovina se stále léčí. Průměrná doba péče o veverky je dva až tři měsíce, někteří jedinci však vyžadují i delší dobu rekonvalescence. Dospělé veverky se většinou zraní při srážce s autem nebo je poraní pes či kočka.

„Během letních měsíců ovšem přijímáme především mláďata, která kvůli horkému počasí předčasně opustila svá hnízda, aby si zachránila život. Vinou vysokých teplot se totiž jejich hnízda v korunách stromů či ve fasádách domů mění v rozpálenou pec. Opuštěním hnízda se sice zachrání před přehřátím, ale tím jejich trable bohužel nekončí. Často se při pádu poraní, nedokážou najít cestu zpátky do hnízda nebo je napadnou predátoři. Nezřídka se také stává, že malé veverky o hnízdo přijdou. Někdy za to mohou bouřky a silný vítr, jindy lidé, kteří hnízdo poničí například při rekonstrukci domu,“ popsala na webu Petra Fišerová, mluvčí pražských Lesů.

V jinonické stanici pro volně žijící živočichy se podaří zachránit přes sedmdesát procent přijatých veverčích pacientů. Letos mezi nimi byla i veverčata zalepená montažní pěnou. „Jejich matka si naneštěstí vybudovala hnízdo ve fasádě domu, kterou čekala oprava. Tři veverčí sourozence pak v naší stanici čekalo několikahodinové stříhání srsti a postupné odstraňování montážní pěny,“ vysvětlila mluvčí Fišerová. Pracovníci záchranné stanice pak mláďata pojmenovali „Cementýny“, už brzy je čeká návrat do volné přírody.

Při neodborné péči veverka uhyne

Fišerová upozorňuje, že péče o veverky není snadná, protože jsou plaché a velice náchylné ke stresu. Ošetřovatelé tak musejí být opatrní. „Nesamostatná mláďata krmíme každé čtyři hodiny speciálním mlékem Esbilac, které se nám osvědčilo jako výborná náhražka za mateřské mléko. Kromě krmení veverkám musíme pomáhat také s vyprazdňováním. Mláďata potřebují po každém jídle stimulaci, aby se dokázala vyprázdnit a netrpěla komplikacemi,“ dodává mluvčí pražské organizace.

Podle Fišerové mohou veverkám v hlavním městě pomoct i lidští obyvatelé metropole. Stromoví hlodavci v teplých letních dnech uvítají především mělké misky s vodou, které využijí jako napáječku. Veverky nepohrdnou ani něčím k snědku - pochutnají si třeba na slunečnici, dýňových semínkách, ořeších, ovoci i zelenině.

Pokud se však v přírodě setkáte s veverkou, která se nechá snadno chytit nebo se pohybuje pouze po zemi, zavolejte do záchranné stanice. „Taková veverka je pravděpodobně nemocná, zraněná nebo vyčerpaná a potřebuje pomoc od odborníků. Nikdy si zvíře nenechávejte doma a nepokoušejte se jej sami léčit. Je pravděpodobné, že při neodborné péči uhyne,“ varuje mluvčí Fišerová.